hromadné vraždy

České masakry: Hepnarová, lesní vrah, blázen z Frenštátu...

České masakry
Zdroj: TN.cz

Hromadné útoky namířené proti náhodným lidem či větším skupinám nejsou v Česku příliš obvyklé. I v tuzemsku se ale vyskytují. Podívejte se na některé z nich...

Asi nejznámějším hromadným masakrem v Česku je útok Olgy Hepnarové. Ta 10. července 1973 úmyslně najela nákladním autem na zastávku tramvaje v Praze, kde zabila sedm lidí. Celkem jich ovšem srazila 30. Motivem jednání Hepnarové byla nenávist ke společnosti, přičemž samu sebe charakterizovala jako otloukánka.

 

Těsně před činem napsala novinám otevřený dopis: "Vážení, prosím, abyste přijali tento list jako dokument. Byl napsán na obranu proti případnému znevážení mého činu, také jako poukázání na to, že jsem člověk pohybující se dosud v mezích duševní normy... Dnes ukradnu autobus a plnou rychlostí vjedu do davu lidí. Stane se to pravděpodobně někde v Praze 7. Zaviním smrt x lidí. Budu souzena a potrestána."


 

Duševní problémy ji provázely už od mládí - jako třináctiletá se pokusila o sebevraždu a rok strávila v psychiatrické léčebně. Vyučila se uměleckou knihařkou, v době svého činu se však živila jako řidička. Hepnarová byla poslední ženou popravenou v Českolovensku (trest smrti byl zrušen v roce 1990). Před popravou (12. března 1975) se psychicky zhroutila, kladla odpor a na popraviště musela být dovlečena.

 

Její kat se po několika letech svěřil novinářům: "Ta krásná slečna mi totálně znechutila mé řemeslo. Protože když ji vyváděli ven, ona se pozvracela, počurala, a když jí dali oprátku na krk, tak se pak najednou uklidnila." Více informací o případu Olgy Hepnarové si přečtěte zde: Olga Hepnarová, vražedkyně osmi lidí, byla popravena před 35 lety

 

Lesní vrah Viktor Kalivoda


Činem Olgy Hepnarové se inspiroval i tzv. "lesní vrah" Viktor Kalivoda. V roce 2005, ve svých osmadvaceti letech, tento bývalý policista a řidič tramvaje nejméně třikrát vraždil. A to zcela náhodně. Na lesní cestě u Nedvědice na Brněnsku Kalivoda zastřelil starší manželský pár. O tři dny později na Kladensku opět v lese zavraždil legálně drženou zbraní čtyřiačtyřicetiletého muže na procházce se psem. Oběti měly jen tu smůlu, že ho zrovna potkaly.

 

K činům se Kalivoda přiznal. U pražského vrchního soudu uvedl, že se v minulosti nejméně patnáctkrát chystal vraždit i v pražském metru. Vždy však v poslední chvíli od svého plánu upustil. Spáchané vraždy měly bývalého policistu a řidiče tramvaje donutit spáchat sebevraždu. K tomu se přiznal u soudu.

 

Čtyři roky strádal a několikrát na sebevraždu pomýšlel, avšak nikdy nenašel tu odvahu se životem zkoncovat. Právě vraždy mu ji měly dodat. Mnohokrát už údajně stál na mostě u Žampachu nebo na Nuselském mostě v Praze a měl v plánu skočit. Při pohledu dolů se několikrát pořezal na rukou, což mu údajně pomáhalo snížit napětí. Nakonec se Kalivodovi sebevražda povedla - v roce 2010 si ve valdické věznici podřezal žíly. Více o Viktoru Kalivodovi si přečtěte zde: VIDEO: Lesní vrah Kalivoda spáchal ve vězení sebevraždu

 

Blázen z Frenštátu


Hromadnou pomstu na svých sousedech naplánoval také muž, který před dvěma lety vyhodil do povětří panelák ve Frenštátu pod Radhoštěm. Při neštěstí tehdy zemřelo šest lidí, včetně malých dětí. Viníkem byl problémový nájemník a kverulant Antonín Blažek. Chtěl se pomstít sousedům, s nimiž nevycházel dobře.

 

Blažek se podle policie na čin dobře připravil. Ve vchodových dveřích zalomil klíče. Pak pustil zemní plyn ve svém bytě a ve sklepě. Tam vymontoval ventil hlavního uzávěru. Způsobil tak masivní únik zemního plynu. Při této činnosti Blažka jeden ze sousedů vyrušil. "To máte za to," řekl mu Blažek. Krátce na to nastala exploze.

 

Podle svědectví některých obyvatel domu Blažek při výbuchu hned nezemřel. Nějakou domu se v hořícím domě pohyboval. "Muž, který při explozi přišel o dvě děti, jej viděl na chodbě. Přišel za ním do bytu, když děti v troskách hledal. Údajně celý hořel. Vidět mu byla jen hlava. Bylo to jako z hororu," řekl kriminalista Roman Pasečný.

 

 

Blažek se podle něj podivil, že soused přežil. "Ty jsi mi zabil děti," křičel prý na viníka mladý muž. Pak se podle Pasečného Blažek vydal do nejvyššího patra. Tam bydlel předseda sdružení nájemníků. "K bytu už ale nedošel. S ohledem na to, jaké popáleniny utrpěl, zemřel na schodišti," řekl kriminalista. Více o explozi ve Frenštátu čtetě zde: Hrůza ve Frenštátu: Policie prozradila, jak vrah výbuch domu připravoval

 

Masakr na letišti v Kunovicích


Podobný masakr jako ten v Uherském Brodě se odehrál v roce 2011 v Kunovicích v areálu letecké firmy Aircraft Industries. Útočníkem byl Karel Musela, bratr ochrnutého zbrojařského magnáta Pavla Musely. Muž vnikl do areálu firmy a zřejmě spustit palbu. Po nahlášení incidentu policie budovu, kde se střelec ukrýval, obklíčila.

 

Vyjednavači se snažili se střelcem komunikovat. Ten ale nereagoval. Ve dvě odpoledne vtrhlo do místnosti policejní komando. Našlo dva mrtvé manažery firmy. Ředitelku firmy kulka jen lehce zranila na tváři. Útočník spáchal sebevraždu. Motivem činu byly neshody střelce s vedením firmy. Více o střelbě v Kunovicích čtěte zde: Pomsta?! Muž zastřelil dva manažery, pak i sebe. Žena má šrám od kulky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Neprůstřelná deka: Má chránit děti ve školách před ozbrojenci

Na koncertě Chrise Browna se střílelo! Pět lidí zraněno

Související témata:
tn.cz / David Garkisch