Matematika

České maturanty zaskočil průměrný plat, úlohu kazili

Zkouška
Zdroj: Profimedia

Letošní maturita z matematiky ukázala, že čeští a moravští středoškoláci nezvládají ani jednoduchou úlohu, v níž mají spočítat průměrný plat.

Vypočítejte průměrný plat ve firmě, kde je 200 zaměstnanců - z toho 140 techniků - když průměrný plat je M a průměrný plat zaměstnanců je o 50 procent vyšší než průměrný plat techniků.


To je úloha, na které si letos maturanti vylámali zuby. Jak upozorňují Lidové noviny, správně příklad spočítal jen každý třetí student, dvě třetiny středoškoláků výpočet pokazily.


A experti mají jasno, čím to je - čeští studenti berou výuku tak, že se biflují nazpaměť, zapojit u úloh vlastní úsudek jim ale činí potíže.Oldřich Botlík z iniciativy Maturitní data - odtajněno včera ovšem jedním dechem dodává, že v maturitním testu nebyly jen "rozumné" úlohy použitelné v běžném životě, ale i spousta balastu.


A proto prý čeští středoškoláci mají problém, když mají úlohy zasadit do reálného kontextu. Kvůli umělým matematickým úlohám a rovnicím jim uniká, jak matematiku využít v každodenním životě.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Úloha pro 14leté zamotala hlavu celému světu. Zkuste na ni vyzrát!
Účet průměrného teenagera: Měsíčně 5000 Kč za módu, 500 Kč za kosmetiku. Kdo to tak má?

pez TN.cz