Znepokojivý trend

České rodiny ničí rostoucí agresivita. V pandemii jí nepřibývá jen doma

Domácí násilí
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
17.4. 2021 17:08
Téma:

Experti upozorňují, že s tím, jak pokračuje pandemie koronaviru a s ní spojená omezení a opatření, roste v populaci i agresivita. Tu si lidé často vybíjejí na svých nejbližších, jejím terčem se ale mohou stát i zdravotníci nebo například ostraha supermarketů.

Stres, nejistotu a sociální izolaci může navíc pěkně přifouknout pití alkoholu. V domácnostech, kde byly problémy už před vypuknutím pandemie, se konflikty ještě vyostřují. Agresivita a násilí se za dobu pandemie objevily i v bezproblémových rodinách. Náporu v důsledku toho čelí SOS linky organizací, které se domácím násilím zabývají.

 

"Z informací, které nám poskytly vybrané organizace, vyplývá, že v roce 2020 došlo k nárůstu poptávky po jejich službách o 30 až 40 procent. Policie potvrzuje nárůst incidentů, kdy nedošlo k vykázání, ale jednalo se o násilí,“ uvedla Dana Moree z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, která se podílí na výzkumu problematiky domácího násilí v době koronakrize.

 

Terčem agresivity se v době, kdy například rodiče pracují z domova a musí se při obstarávání chodu domácnosti ještě postarat o distanční výuku svých ratolestí, stávají ti nejzranitelnější – ženy, děti, senioři nebo hendikepovaní.

 

 

V době, kdy je v obchodech omezený počet nakupujících, se pořádně zapotí i ostraha, která dohlíží na dodržování opatření. Vrásky přitom ochrance nepřidělávají jen podráždění zákazníci, ale i skupinky lidí, kteří se u obchodů scházejí.

 

"Tito jedinci často neposlouchají pokyny ostrahy, navíc jsou stále agresivnější. V posledních dvou měsících jsme zaznamenali napříč republikou o 60 % více zásahů u větších roztržek. U několika případů jsme museli požádat o asistenci městské policie nebo policie státní,“ říká Radek Škrabal ze společnosti SSI Group, která má na starosti ostrahu stovky objektů.

 

Agresivita lidí se nevyhýbá ani místům, která jsou nyní nejvíc vytížená. V odběrových stanech jí musí čelit zdravotnický personál i dobrovolníci, kteří jsou navíc pod tlakem, protože se počet přicházejících lidí po zavedení povinných testů pro firmy zvýšil. Vedení jihlavské nemocnice proto zájemce o testy vyzvalo, aby se zklidnili.

 

"Výzva míří hlavně na řidiče kamionů. Jedou kolem odběrového místa a po sestřičkách chtějí, aby jim provedly test hned a bez objednání. Nechápou, že to není v jejich možnostech. Přesto se k nim chovají agresivně a mnohdy je nevybíravým způsobem atakují,“ popisuje mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

 

 

Že lidé pokračující krizi "nedávají," ukazují i zkušenosti psychologů a psychiatrů. Výskyt duševních poruch v populaci vzrostl v pandemickém roce 2020 o třetinu. Dominují přitom deprese a sebevražedné tendence i myšlenky, které narostly trojnásobně, u úzkostných poruch došlo k dvojnásobnému růstu. Dle údajů studie CZEch Mental Health Study (CZEMS) během pandemie narostlo také nárazové pití alkoholu doma, které v kombinaci s labilní psychikou může vést právě k agresi.

 

"Ukázalo se, že ti zranitelní už nejsou jen, jak se říkalo na jaře, senioři, ale do značné míry lidé ve středním věkovém pásmu, zejména zdravotníci, dále spoluobčané z nízkopříjmových kategorií a se základním vzděláním. Objevují se tu tedy nové rizikové skupiny,“ uzavírá psychiatr Cyril Höschl.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz