rozdílné mzdy

České ženy totálně propadly! Hůř jsou na tom s platy už jen Estonky

Manažerka
Zdroj: Profimedia
Téma:

Ženy vydělávají v průměru o 16,3 % méně peněz než muži. Nejhůř z celé Evropské unie jsou na tom v Estonsku, nelichotivou druhou příčku pak obsadily české ženy. Vyplývá to z publikace Život žen a mužů v Evropě, kterou vydal Eurostat.

Ženy v Česku jsou na tom, co se rovnosti platů týče, téměř nejhůř z celé Evropy. V Evropské unii v roce 2015 ženy při porovnání průměrných hrubých hodinových výdělků vydělávaly o 16,3 % méně než muži. Největší rozdíly jsou v Estonsku (26,9 %), následuje Česká republika (22,5 %) a Německo (22 %). Naopak nejmenší rozdíly mezi platy mužů a žen mají v Lucembursku a Itálii (5,5 %).

 

 

Rozdíly ve výši výdělku lze částečně vysvětlit rozdílnými zkušenostmi a vzděláním mužů a žen a také faktem, že v některých profesích je více mužů než žen s průměrně vyššími příjmy ve srovnání s jinými obory.

 

 

Eurostat porovnával hodinovou mzdu u devíti různých profesí a ženy ani z jednoho srovnání nevyšly vítězně. Stejné to bylo ve všech členských státech. Profesí, kde jsou rozdíly v odměňování mužů a žen největší, jsou manažeři. Manažerky mají o 23 % nižší mzdy než manažeři.

 

 

Naopak nejmenší jsou rozdíly u administrativních pracovníků (úředníci, sekretářky apod.) a zaměstnanců ve službách a prodejců. Jedná se o dvě profese s nejnižšími platy.

mom TN.cz