Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Přenocují tu

Českem projede další americký konvoj! Přesouvá se 550 vojáků

Českou republikou o víkendu projede další konvoj amerických a britských vojáků. Kolona s 550 vojáky a 125 vozy přenocuje v Jaselských kasárnách ve Staré Boleslavi. Druhý den pak budou pokračovat přes Náchod do Polska. Na konvoj se opět chystá podívat řada fanoušků vojenské techniky.

Budou to podobné manévry, jaké Česká republika zažila před dvěma lety. I přes špatné počasí tehdy americké vojáky v Liberci vítaly davy zvědavců. Zážitek to byl i pro americké vojáky. Zvlášť pro ty s českými kořeny.

 

Tentokrát konvoj pojede opačně, tedy z Německa do Polska. Vojáci přijedou přes Rozvadov a po dálnici zamíří ku Praze. Nocovat budou v Jaselských kasárnách ve Staré Boleslavi. Ráno pak odjedou do Náchoda, kde Českou republiku zase opustí.

 

"Konvoj bude rozdělen do sedmi jednotlivých kolon. Mezi jednotlivými kolonami budeme zachovávat odstupy 30 minut až 1 hodinu tak, abychom co nejméně ovlivnili ostatní dopravu," uvedl mluvčí Generálního štábu české armády Jan Šulc.

 

 

"Pro mě je to vynikající zpráva. Vezmu syna, vezmu kamarády. Naložíme do kufru nějaký pivo, abychom mohli Američany a samozřejmě i ty Anglány přivítat. Pro nás to bude pocta a splněnej dětskej sen," těší se milovník vojenské techniky Antonín.

 

I další fanoušci doufají, že se s vojáky budou moci vyfotit, darovat jim české pivo a oplátkou něco vyhandlovat. "Určitě budou mít nějaký nášivky nebo něco takovýho. Ale s pivem nic nezkazíme, takže by to mohlo dopadnout," myslí si Pavel.

 

Celková doba přesunu amerických a britských vojáků přes území České republiky nepřesáhne 48 hodin.

Ivan Berka/epa TN.cz