výstraha čhmú

Českem se prohnaly bouřky. Na dvou místech platí povodňová bdělost

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 11. 7. 2020
Téma:

Českem se v pátek prohnaly bouřky, které s sebou přinesly krupobití a silný vítr vyvracející stromy. Nejsilnější byly na Vysočině a severovýchodě Česka, zanechaly za sebou spoušť ale i na jihu Čech a Moravy. Před nepřízní počasí meteorologové varují i v sobotu a neděli ráno.

Část Česka se v sobotu probudila do deštivého rána. Jihomoravští hasiči měli v noci přes 20 výjezdů v souvislosti s bouřkami. "Jednalo se převážně o popadané stromy na silnice. Kolem půlnoci jsme společně s Vodní záchrannou službou zachraňovali čtyřčlennou posádku člunu na Nových Mlýnech u Pasohlávek," uvedli na twitteru.

 

"Kvůli bouřkám evidujeme od včerejší 17. hodiny asi 50 událostí, z toho bylo 35 na Rychnovsku. Padaly hlavně stromy na komunikace, ve Slatině nad Zdobnicí spadl strom na střechu rodinného domu. Naštěstí se všechny události obešly bez zranění osob," uvedli královéhradečtí hasiči.

 

 

Velké teplotní rozdíli se objevily například v Jihlavě. "Dnes bylo na meteorologicke stanici ČHMÚ v Jihlavě teplotní maximum 13,5 stupně Celsia. Včera bylo maximum 31 stupňů. Rozdíl teplot za 24 hodin byl 17,9 stupně," popsal v sobotu pro TN.cz pozorovatel počasí Petr Janoušek.

 

Na mnoha trasách byl v noci přerušen železniční provoz kvůli stromům popadaným na koleje. A místy se objevilo i krupobití - například v Novém Městě nad Metují či Žďáru nad Sázavou.

 

Podíveje na aktuální mapu s výstrahou:


V okolí Moravské Třebové a na Mohelnicku stále platí povodňová bdělost, až to až do nedělní šesté ráno. "Vzhledem k nasycenosti území a předpokládaným srážkám může na tocích docházet k překročení 1. stupně povodňové aktivity," uvedl ČHMÚ.

 

GALERIE: Následky bouřek a silného větru

1
/
5
Zdroj: HZS Jihomoravského kraje
Následky bouřek - 4

Související témata:
rod TN.cz