Počasí

Českem se prohnaly silné bouřky! Vichřice odnesla solární elektrárnu

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 29. 7. 2020
Téma:

Českem se v úterý vpodvečer prohnaly silné bouřky. Nejhorší situace byla na jihu Čech, na Vysočině a také na Moravě. Hasiči mají za sebou desítky až stovky výjezdů. Vyráželi hlavně k popadaným stromům a strženým střechám. Kvůli silným bouřkám byly bez proudu desítky tisíc domácností. Aktuálně je jich bez elektřiny kolem 23 tisíc.

Bez elektřiny bylo v úterý večer přes 70 tisíc domácností. Nejhorší situace byla ve Zlínském kraji. Energetikům se během noci podařilo polovinu závad odstranit. Podle mluvčí společnosti E.ON Martiny Slavíkové však ve středu zůstává bez proudu asi 23 tisíc domácností.

 

Více než pět desítek zásahů mají po večerní bouřce hasiči ze Zlínského i Olomouckého kraje. Jen v Želatovicích na Přerovsku silný vítr poničil několik střech.


"V souvislosti se silnými bouřkami a větrem zasahujeme nyní v kraji asi u 60 událostí. Řešíme utržené střechy na několika objektech, popadané stromy na komunikacích a domech,“ napsali před 23. hodinou na twitter olomoučtí hasiči.

 


Plechovou střechu strhl prudký poryv větru i v Hluku na Uherskohradišťsku nebo v Hulíně na Kroměřížsku. Hasiči ji museli zabezpečit pomocí výškové techniky. Kroupy o velikosti hrachu padaly u Litovle.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin o situaci na Zlínsku a Olomoucku:

 

 

 


Bouřky se přehnaly v podvečer i přes Vysočinu. Hasiči odklízeli po bouřkách hlavně polámané stromy ze silnic na desítkách míst po celé kraji.


Podívejte se, jak silný vítr odnesl střechu odběrového pracoviště Covid-19:

 

Přibližně 50 výjezdů mají za sebou i jihočeští hasiči. V Malšicích na Táborsku silný vítr uvolnil plechovou střechu. Hasiči hlavně vyjížděli k popadaným stromům.

 

 


V Týnu nad Vltavou spadnul zase strom jen kousek od autobusové zastávky. Nejvíce zásahů na jihu Čech bylo na Táborsku, Jindřichohradecku a Strakonicku.

 

Podívejte se na živý vstup z Televizních novin o elektrárně a škodách v Jihlavě:

 

"Výjezdy evidujeme od 17:30 do 20:30 hodin. Jednalo se o spadané stromy. Nemáme hlášené žádné zranění,“ řekla TV Nova mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

 

Takto vypadalo odklízení následků bouřek v jižních Čechách:


I jižní Morava se potýkala s bouřkami. Během dvou hodin hasiči absolvovali stovku výjezdů. I zde se převážně jednalo o polámané stromy. Na Malinovského náměstí v centru Brna silný vítr vyvrátil strom.


"Od devatenácté do třiadvacáté hodiny řešili hasiči v kraji celkem 125 technických pomocí. U dvaceti čtyř událostí odstraňovali nebezpečné stavy, což jsou například uvolněné střešní krytiny, nebo stržené dráty elektrického vedení. V 99 % odstraňovali nebezpečně nahnuté, nebo vyvrácené stromy a zlomené větvě,“ napsali na twitter jihomoravští hasiči.

 

 

Od 23. hodiny do středečních sedmi hodin ráno jihomoravští hasiči vyjeli k dalším šesti událostem. Nyní je situaci už klidná. 

 

Odklízení škod po bouři v Brně:

 

 

Výstraha před bouřkami skončila středečním ránem. Nadále ale platí výstraha meteorologů před vznikem požárů, a to až do odvolání pro Prahu, Středočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký a Královéhradecký kraj.

 

Výstraha před požáry:

 

TN.cz