výstraha meteorologů

Česko zasáhly velmi silné bouřky, ČHMÚ upřesnil výstrahy! MAPY SRÁŽEK

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 21:02
12.5. 2021 10:55
Téma:

Do Česka dorazily se studenou frontou vydatné srážky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu odpoledne a poté večer upřesnil výstrahy, kromě deště varuje také před povodněmi a silnými bouřkami. V oblasti Jeseníků se vyskytla velmi silná bouřka, kterou doprovázel přívalový déšť a krupobití. Večer se velmi silná bouřka zformovala také v okolí Bohumína.

Večer meteorologové informovali, že v Bohumíně a okolí může spadnout během 30 minut až 40 milimetrů srážek. Výstraha platí do středečních 23:30 a kromě Bohumína se týká také Hlučína, Kravař, Opavy, Orlové a Ostravy.

 

ČHMÚ odpoledne vyhlásil výstrahu před velmi silnými bouřkami s přívalovými srážkami, jedná se o varování s vysokým stupněm nebezpečí. Výstraha byla platná pro Jesenicko, odvolána byla ve 20:00.

 

"V oblasti Jeseníků se vytvořila velmi silná bouřka s přívalovými srážkami s úhrnem kolem 40 mm za 30 minut doprovázená také kroupami. Bouřka bude postupovat jen zvolna k severozápadu," informuje ústav.

 

Současně meteorologové varují před silnými bouřkami, výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí v částech Středočeského kraje (Čáslav, Kolín, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Poděbrady), Ústeckého kraje (Děčín, Rumburk, Varnsdorf), pro celý Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, části Olomouckého kraje (Hranice, Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Zlínského kraje (Bystřice pod Hostýnem, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín) a celý Moravskoslezský kraj. Varování je platné do 22:00.

 

Aktuální situaci v Česku můžete sledovat v on-line reportáži:

On-line reportáž

ON-LINE: Vydatný déšť a silné bouřky v Česku

8:50

Evakuace v Šihleřovicích na Opavsku

Moravskolezští hasiči museli z rodinného domu v Šilheřovicích na Opavsku, kde přetekly dva rybníky, evakuovat chlapce a starší ženu. "Voda zatopila několik desítek domů v Šilheřovicích podél Šilheřovického potoka," doplnil mluvčí hasičů Petr Kůdela.

8:30

8:00

Zásahy hasičů

Moravskoslezští hasiči vyjížděli ve středu od 20. hodiny do půlnoci asi k 50 událostem v souvislosti s deštěm a bouřkami. "Především šlo o čerpání vody, hlavně v okresech Opava, Karviná a Frýdek-Místek, také o odklízení bahna, především na Hlučínsku," informoval mluvčí hasičů Petr Kůdela.

  

ČHMÚ varuje také před příchodem vydatnějších srážek, které se budou objevovat zejména na jihozápadě republiky. Pro části Středočeského kraje (Dobříš, Hořovice, Příbram, Sedlčany), celý Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský a části Ústeckého kraje (Kadaň, Podbořany) byla vyhlášena výstraha před vydatným deštěm.

 

Výstraha před bouřkami:

 

Místy by podle meteorologů mohlo spadnout 30 milimetrů srážek během šesti hodin nebo 50 milimetrů během 24 hodin.

  

Potýkáte se s vydatnými srážkami? Stoupají u vás hladiny řek? Fotografie a videa můžete posílat na e-mail zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na facebooku.

 

Už ve středu ráno pršelo vydatně na jihu a západě republiky, četnější srážky se nevyhnuly ani středním Čechám nebo Praze.

 

Výstrahy před vydatným deštěm a povodněmi:

 

"Během dopoledne se v Jihočeském kraji srážkové úhrny pohybují až na 7 mm/h a za posledních šest hodin už ojediněle spadlo až 18 mm. Vydatné srážky budou přechodně slábnout během noci, hned ve čtvrtek ráno se ale opět vrátí a ustávat budou během odpoledne - do té doby může spadnout i přes 60 mm. Vzhledem k vydatným srážkám se v Jihočeském a Plzeňském kraji očekávají vzestupy hladin menších řek odvodňujících Novohradské hory a Šumavu," popsala meteoroložka Dagmar Honsová.

 

 

Meteorologové předpokládají, že se budou kvůli vydatným srážkám zvedat hladiny řek. V částech Plzeňského kraje (Domažlice, Horšovský Týn, Stříbro, Tachov) a Libereckého kraje (Jilemnice, Tanvald) je od středečních 18:00 vyhlášena povodňová pohotovost.

  

Povodňová bdělost, což je výstraha s nízkým stupněm nebezpečí, pak začne platit v částech Středočeského, Plzeňského, Libereckého, Královéhradeckého, Jihočeského, Plzeňského, Ústeckého kraje a v celém Karlovarském kraji. Obě výstrahy platí až do odvolání.

    

Mapy srážek:

GALERIE: Mapy srážek

1
/
4
Zdroj: Meteopress
Suma srážek - 12. 5. 2021

 

Se srážkami bychom měli počítat i v následujících dnech. "Také ve čtvrtek bude pršet na většině území - na jihozápadě i vydatně. Na severovýchodě se mohou ojediněle vyskytnout bouřky. Srážky budou ustávat během pátečního odpoledne od jihozápadu. S občasnými přeháňkami musíme počítat také na víkend," doplnila Honsová.

 

Předpověď počasí na středu najdete zde:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz