Nebezpečné počasí

Déšť bičoval Česko, vyplavil i zvěřinec! Na Zlínsku padaly stromy

Lucie Staničková
Lucie Staničková, Roman Dolejský
Publikováno 19. 6. 2020
Téma:

Za necelý den mají za sebou moravskoslezští hasiči na 240 zásahů. Desítky až stovky výjezdů hlásí hasiči i v dalších zasažených krajích. Na Zlínsku varovali před pádem stromů.

Vydatné deště potrápily Česko i v pátek. Plné ruce práce měli zejména hasiči z Moravskoslezského kraje. Od čtvrtečního večera do pátečních 14 hodin museli vyjíždět k více než 240 událostem v souvislosti s počasím.

 

V Pardubickém kraji na tom byli lépe. Hasiči zasahovali od sedmé hodinny ranní do 16. hodiny u 15 událostí v souvislosti s deštěm. "Jednalo se o čerpání vody, odstraňování spadlých stromů, čištění kanálů a odklízení naplavenin. Zasahovali jsme hlavně v lokalitách: Pustá Kamenice, Řepníky, Hejnice, Chvojenec a Heřmanův Městec," informovali hasiči na twitteru.

 

Ve Zlínském kraji trápily řidiče především popadané stromy. "Řidiči, pozor! Podmáčené stromy dlouhodobým deštěm padají ve Zlínském kraji na silnice. Proto velmi opatrně projíždějte v lesních úsecích silnic," varovali hasiči v pátek večer.

 

Těsně před pátečním polednem ČHMÚ varoval, že hladina Bystřičky na Vsetínsku v lokalitě Bystřička nad nádrží každou chvíli překročí třetí stupeň povodňové aktivity. Stalo se tak před 13. hodinou, kdy hladina dosáhla 80 centimetrů. Od odpoledne ale stále klesá, k desáté večer měla už o 20 centimetrů méně.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Extrémní počasí v Česku

22:45

Podle meteorologa Petra Dvořáka mohou být srážky v příštích dnech ještě vydatnější

 

22:20

Říčka Bystřička měla čtyřnásobný průtok vody než obvykle

 

22:00

Řeky na severní Moravě dosahovaly na třetí povodňový stupeň

 

 

Povodňová výstraha platí pro Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký, Zlínský, Středočeský a Moravskoslezský kraj a pro Vysočinu.

 

Aktuální výstraha před povodněmi:


 

Meteorologové zmírnili kolem 10:30 dopoledne výstrahu před deštěm. Velmi vydatný déšť hrozí do nedělních šesti hodin ráno ve Středočeském, Libereckém, Pardubickém, Královéhradeckém, Jihomoravském a Olomouckém kraji a také na Vysočině. Po šesté hodině ráno platí výstraha nadále jen v části Moravskoslezského a Zlínského kraje.

 

Aktuální výstraha ČHMÚ před deštěm:


 

Třetího povodňového stupně dosáhla kolem šesté hodiny ráno řeka Jičínka v Novém Jičíně. Kolem půl osmé však hladina klesla na druhý stupeň a po 19. hodině se vrátila do normálního stavu.

 

 

Udeřily lijáky a bleskové povodně i u vás? Pošlete nám vaše příběhy, fotky či videa na e-mail zpravy@nova.cz. Děkujeme!

 

TN.cz