vyrovnání se sousedy

Česko bude menší o devadesát Václaváků! Vrací území Polsku

Téma:

Česká vláda nabídla sousednímu Polsku 368 hektarů svého území. Přesný seznam nabízených pozemků je zatím tajný – zřejmě proto, aby se předešlo spekulacím s nimi. V minulosti Česko nabízelo místo půdy peníze, ale Polsko to odmítlo, informuje MF Dnes.

Pro srovnání: 368 hektarů je plocha téměř jako Hracholuská přehradní nádrž nebo devadesát Václavských náměstí v Praze. "Poláci mají územní nárok, který uznáváme,“ uvedl k tomu ministr vnitra Milan Chovanec.

 

Ministři řešili postup výměny hranice naposledy na zasedání 4. února, ovšem v režimu vyhrazené. Polská strana dostala utajený seznam už v listopadu. Poláci nyní procházejí položku po položce a čeká se na jejich souhlas. "Až analýzu dokončíme, obrátíme se znovu na českou stranu. Základní podmínka samozřejmě byla, že každý ten pozemek musí přiléhat k polskému území,“ uvedl pro MF DNES zástupce polské velvyslankyně v Česku Marek Minarczuk.

 

Česko dluží Polsku část území už od padesátých let. Tehdy se napřimovala hranice, aby ji šlo lépe uhlídat. Po osmnácti letech, kdy si Česko a Slovensko vyměnily osady Sidonie a U Sabotů, by se tak opět měly měnit české hranice.

 

 

Přibližnou představu, kde se hranice posune, si lze udělat. Vláda o pozemcích už před časem jednala se starosty. Mluví se o katastru Krnova, několika obcích u Frýdlantu nebo o Vidnavě na Jesenicku. "U nás ve Vidnavě si některé pozemky stát kdysi vytipoval,“ potvrdila místostarostka města Eva Pavličíková.

 

Vláda sice nabízí státní pozemky, přesto s nimi obce, na jejichž katastru leží, mají jiné plány než je vracet cizímu státu. Mnohé z nich mají pronajaté zemědělci. Na Frýdlantsku se obávají, že by se na "darované“ území rozšířil hnědouhelný důl u polské Bogatynie.

 

Hraniční vyrovnání je pro Českou republiku výhodné nejenom kvůli dobrým sousedským vztahům. Česko totiž řeší souvisící problém, kde zase potřebuje vstřícnost a pomoc Polska. Na české straně existují pohraniční pozemky, které historicky po různých přesunech hranic mají polské vlastníky. Ty navíc ještě nejde kvůli nejasnému dědickému řízení dohledat.

Související témata:
tn.cz / gar