upozornění ČHMÚ

Česko bude trápit silný vítr, meteorologové vydali další výstrahu!

Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 12. 3. 2020
Téma:

Ve čtvrtek odpoledne bude přes území České republiky od severozápadu postupovat studená fronta, za kterou k nám pronikne chladnější vzduch. Meteorologové očekávají silný vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 65 kilometrů v hodině, vydali proto další výstrahu před silným větrem, čtvrteční současně prodloužili. Zároveň se očekává, že se opět začnou zvedat hladiny některých řek, v některých krajích je proto prodloužena povodňová bdělost.

Meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu předpokládají, že nás bude silný vítr trápit ve čtvrtek i v pátek, vydali proto výstrahy na oba dva dny.

 

První výstraha před silným větrem začala platit ve čtvrtek v 11:00 a je vyhlášena pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj, varování je platné do 18:00.

 

 

 

Grafická podoba výstrahy před silným větrem - 12. 3. 2020.

 

Přes noc se vítr zřejmě krátce uklidní, už v pátek od 9:00 ale začíná platit druhá výstraha před silným větrem. Nebezpečí bude až do 20:00 hrozit v Praze, Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém kraji a na Vysočině.

 

Grafická podoba výstrahy před silným větrem - 13. 3. 2020.

 

Kvůli předpokládaným srážkám je také prodloužena povodňová bdělost v částech Pardubického kraje (Králíky, Lanškroun), Olomouckého kraje (Šumperk, Zábřeh) a Moravskoslezského kraje (Rýmařov). Výstraha je platná až do pátečního rána, největší vzestup hladin se očekává během čtvrtečního odpoledne a v noci na pátek.

 

 

"Během dnešního dne očekáváme ojediněle přeháňky, večer pak na většině území, k ránu ustávání srážek. Vlivem předpokládaných srážek a odtávání sněhové pokrývky z nejvyšších horských poloh budou hladiny vodních toků během dnešního odpoledne a noci na zítřek stoupat, nelze vyloučit krátkodobé překročení 1. SPA," upozorňuje ČHMÚ.

TN.cz