Blízká budoucnost

Vezmou roboti Čechům práci? Za pár let můžou zabrat milion míst!

Téma:

Česko čeká v nejbližších letech revoluce v digitalizaci a rozvoji umělé inteligence. Podle vládní analýzy mohou roboti během následujících pěti let nahradit až přes milion zaměstnanců. Nejvíce ohroženi jsou prý pokladní, prodavači vstupenek, knihovníci nebo třeba celníci.

Umělá inteligence prý brzy zvládne více než polovinu dovedností v různých povoláních. Roboti nahradí účetní, nebo zaměstnance na informacích.

 

V restauracích si už dnes můžete objednat jídlo pomocí tabletu, jinde pití místo číšníka rozváží mašinka. "Máme v úmyslu rozvážet do budoucna i jídla, přičemž chceme tu robotiku zapojit i do výdaje, tak aby pomocí robotické ruky se jídla nakládaly přímo na vagon," řekl René Sher, manažer restaurace.

 

V jedné pražské vinárně vám už dnes za barem splní přání jednooký oranžový krasavec. S roboty se můžeme setkat i při běžném nákupu v supermarketu a to u samoobslužných pokladen.
 

 

"Další využití právě robotů je v případě i skenování děr na obchodech, kde chybí nějaké zboží, v současnosti to dělají zaměstnanci, ale testují se už způsoby, že by to dělal robot," uvedl mluvčí obchodního řetězce Václav Koukolíček. 

 

Do 10ti let mají nahradit roboti i tlumočníky, řidiče náklaďáků, později i pracovníky ve zdravotnictví nebo dělníky. Do 30ti let půjde o více než 3 miliony zaměstnanců.

 

V klidu mohou být třeba zubaři, architekti, advokáti, hasiči, veterináři, reportéři nebo moderátoři. Většinou se totiž jedná o lidi, kteří musí ve své práci prokázat notnou dávku kreativitu.

reg/Jana Schillerová TN.cz