28. říjen

Česko dnes slaví! Komu Zeman večer předá státní vyznamenání?

Miloš Zeman vyznamenává
Zdroj: Profimedia
Miloš Zeman večer předá státní vyznamenání
Téma:

Česko si dnes připomíná 97. výročí vzniku Československa. Jaký každý rok i letos proběhne po celé zemi řada pietních akcí a veřejnosti se otevře spousta památek a veřejných institucí. Zlatým hřeben celého dne bude večerní předávání státních vyznamenání, které umí prezident Miloš Zeman udělat hodně kontroverzní.

Od rána probíhá po celé republice řada akcí, které oslavují vznik Československa. Většinou se jedná o pokládání věnců na významných místech a u památníků. Toto významné datum využily některé skupiny také jako příležitost k demonstracím. 

 

Prezident Miloš Zeman odstartuje dnešní oslavy v devět hodin položením věnce u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech, později se setká s vojáky, jmenuje nové generály a večer ho čeká slavnostní předávání státních vyznamenání. Kvůli tomu se uzavře celý Pražský hrad.

 

 

Letos budou podle prezidenta oceněni například zakladatel babyboxů Ludvík Hess, fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd nebo herečka Jitka Frantová - Pelikánová, manželka zesnulého novináře a politika Jiřího Pelikána. Hovoří se také o novináři Antonínu Jaroslovu Liehmovi.

 

Také se ví, že Medaili za hrdinství in memoriam dostane student Petr Vejvoda, který loni přišel o život, když bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdrží František Kriegel, jenž v roce 1968 jako jediný odmítl podepsat Moskevský protokol, který legitimizoval srpnovou okupací.
 

mom TN.cz