Sílící epidemie

Česko je mezi sedmi nejrizikovějšími zeměmi Evropy. Přibylo i Chorvatsko

COVID-19 bez příznaků
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 24. 9. 2020
Téma:

Česko se ocitlo mezi sedmi evropskými zeměmi, ve kterých se epidemie koronaviru vyvíjí nejhůř. V nejnovější zprávě to uvedlo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). V "klubu" rizikových států je také Španělsko nebo Chrovatsko.

Vývoj koronavirové epidemie v Česku vyvolává velké znepokojení, uvedlo ve čtvrtek Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Podle jeho zprávy je nepravděpodobné, že by se situace v nejbližších dnech zlepšila.

 

Agentura EU specializovaná na infekční choroby zařadila mezi nejrizikovější státy také Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Maltu, Rumunsko a Španělsko.

 

V těchto sedmi zemích podle ECDC rychle narůstá počet případů nákazy koronavirem s těžkým průběhem, ale i počty hospitalizovaných obecně.

 

 

Středisko si všímá i vyšší úmrtnosti. "Ve jmenovaných zemích můžeme pozorovat narůstající nebo vysoké počty zemřelých, anebo je budeme pozorovat v blízké době," upozorňuje zpráva ECDC s tím, že v některých regionech těchto států je poskytování zdravotní péče "pod tlakem" a velké množství nakažených je i mezi zdravotnickým personálem.

 

"Celkové riziko přenosu nákazy koronavirem je v těchto státech hodnoceno jako vysoké pro většinovou populaci a velmi vysoké pro nejohroženější věkové skupiny," píše se ve zprávě.

 

Není to poprvé, co je Česko vnímáno jako jeden z nejrizikovějších států. Už v pondělí z údajů ECDC vyplynulo, že Česko je po Španělsku druhou nejzasaženější zemí. Kvůli rychlému šíření nemoci Covid-19 už Čechům omezilo vstup na 20 států.

 

 

U dalších 12 zemí ECDC pozoruje šíření koronaviru především mezi mladšími ročníky, u kterých se však zpravidla nerozvíjí silnější příznaky. Patří mezi ně Slovensko, Nizozemsko, Francie nebo Velká Británie.

 

Pro ECDC pracuje na 290 zaměstnanců, mezi kterými jsou i vědci. Její hlavní náplní je pomáhat členským státům EU se zvládáním šíření infekčních onemocnění a poskytovat odborné poradenství.

 

Německo zařadilo většinu Česka kvůli šíření koronaviru mezi rizikové oblasti. Více v reportáži TV Nova:

Související témata:
TN.cz