přehled

Česko je nejhorší v Evropě! Covidová opatření se od jiných států moc neliší

Přehled opatření v dalších zemích
Zdroj: Getty Images, TN.cz
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 15:04
7.1. 2021 12:56
Téma:

Kvůli špatné epidemické situaci zpřísňují státy napříč Evropou zavedená opatření proti šíření koronaviru. Česká republika je v rámci tohoto kontinentu nejhorší v přírůstcích nakažených na 100 tisíc obyvatel. Zavedené restrikce se však příliš neliší od zemí, které jsou na tom podstatně lépe.

Přestože lidí nakažených koronavirem přibývá po celém světě, Česko se znovu dostalo do čela žebříčku. Situace ohledně vývoje pandemie covidu-19 je u nás druhá nejhorší na světě. Vyplývá to z přehledu portálu nytimes.cz.


V Česku je nyní 101 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Za poslední týden navíc přibylo přes 91 tisíc nových případů, které odhalily laboratoře. Od začátku pandemie se covid-19 prokázal u více než 794 tisíc obyvatel.

 


Už 27. prosince česká vláda zpřísnila opatření proti šíření covidu. Znovu se tak zavřely například některé služby a obchody, platí zákaz vycházení po deváté hodině večerní. Přesný přehled opatření, která v Česku platí naleznete v tomto článku na TN.cz.


I když je situace v Česku kritická, zavedená opatření se příliš neliší od těch, která platí v jiných evropských státech. Redakce TN.cz proto přináší přehled restrikcí, které platí v některých evropských státech.

 

Bezpečnostní opatření a výrazná omezení budou v Česku platit až do 22. ledna:


Německo

Kvůli boji s pandemií prodloužilo Německo karanténu do 31. ledna a nově omezilo volný pohyb lidí. V okresech a městech, kde přírůstky budou vyšší než 200 na 100 tisíc obyvatel, se občané budou moci vzdálit od svých domovů maximálně 15 kilometrů, a to jen v případě, že pro cestu mají pádný důvod.


Dalším omezením je zpřísnění cestování do Německa z rizikových oblastí, mezi které se řadí také Česká republika. Od 11. ledna musí mít každý při cestě do tohoto státu platný koronavirový test, který nebude starší 48 hodin.

 


Novinkou také je, že na návštěvu může přijít pouze jeden člověk z cizí domácnosti. Zavřené zůstávají restaurace a obchody, které neprodávají zboží denní potřeby. Uzavřené jsou také školy a školky. Žáci se do lavic nevrátí zatím do konce ledna. Smůlu mají také milovníci lyžování, na horách je totiž omezený provoz ski areálů.


Rakousko

Také Rakousko prodloužilo lockdown do 24. ledna. Zůstávají tedy zavřené obchody s výjimkou těch, které prodávají zboží každodenní potřeby, restaurace, muzea či divadla. Od 7. ledna se uzavřely také školy a žáci přešli na distanční výuku. Provoz omezily služby, kde nebylo možné dodržovat dostatečné rozestupy.


Omezený je také volný pohyb a Rakušané mohou opustit domov pouze v odůvodněných případech, jako jsou procházky, cesty do zaměstnání nebo nákupy.


Zavřené jsou hotely, turisté se tak nemohou v zemi ubytovat a užít si lyžování přesto, že jsou ski areály otevřené. Navíc cizinci musí po příjezdu do země do desetidenní karantény.


Slovensko

Od nového roku zpřísnila opatření také slovenská vláda. Nově jsou tam zakázány návštěvy, lidé se tak mohou stýkat jen se členy domácnosti. Uzavřely se také hotely a lyžařská střediska.

 

 

Kvůli koronaviru jsou otevřené pouze obchody s potravinami a lékárny. Platí zákaz vycházení, lidé mohou ven pouze v odůvodněných případech, jako jsou cesty do zaměstnání a zdravotnických zařízení, lékáren nebo do banky.


Otevřené jsou pouze mateřské školy a základky pro žáky prvního stupně. Většina žáků je však doma a učí se distančně. 

 

Některé další státy naleznete na následující stránce.

 

1
2
TN.cz