Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Konec dohody

Česko opět na dostřel! Tyhle rakety z Ruska nás mohou zasáhnout. MAPA

Balistická raketa v Rusku
Zdroj: Profimedia

Srpnový krach smlouvy mezi Spojenými státy a Ruskem ohrožuje také Českou republiku. Dohoda o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987 nás totiž chránila právě před možným ohrožením ruských střel. Od srpna ale musí být na pozoru celá Evropa a s tou pochopitelně i Česko.

Smlouvu podepsali Američané a Rusové v éře prezidenta Ronalda Reagana a sovětského reformního vůdce Michaila Gorbačova na konci Studené války. Dohoda mimo jiné zakazovala výrobu, zkoušky nebo vlastnictví raket s doletem 500 až 5500 kilometrů. Tento dokument výrazně zmenšil napětí v Evropě a minimalizoval ohrožení evropských států zbraněmi hromadného ničení. To vše ale přestalo na začátku srpna tohoto roku platit.

 

"Spojené státy nezůstanou součástí smlouvy, kterou Rusko záměrně porušuje. Za zánik smlouvy je výhradně odpovědné Rusko," prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Washington z porušování smlouvy Moskvu obviňoval od roku 2014. Rusko však tato slova odmítá a z celé situace obviňuje USA.

 

Podle českého ministerstva obrany ale není Česko ohroženo v důsledku vypovězení samotné smlouvy. "Severoatlantická aliance (NATO) dospěla k závěru, že Rusko vyvinulo a rozmístilo pozemní systém střel s plochou dráhou letu, který svým doletem (přes 500 km) byl porušením Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu," vysvětluje pro TN.cz mluvčí resortu Jan Pejšek.

 

 

Právě na základě tohoto porušování Spojené státy odstoupily od smlouvy. "Ohrožení nastalo tím, že Rusko začalo rozmisťovat smluvně zakázané prostředky, vypovězení smlouvy pak bylo reakcí na tento vývoj," tvrdí ministerstvo obrany a dodává, že vzhledem k doletu střel s plochou dráhou letu je ohrožena značná část Evropy, včetně České republiky.

Podívejte se na sestřih z letošní vojenské přehlídky v Moskvě:

 

Obavy potvrzuje například i slovenské ministerstvo obrany. "Rozmístění ruských střel, které smlouva zakazovala, znamená, že evropské státy budou opět v dosahu ruských střel, které mohou být vyzbrojeny nukleárními hlavicemi," řekl televizi Markíza státní tajemník slovenského ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák.

 

Podle mapy, kterou zveřejnila americká zpravodajská agentura Stratfor, by Evropu nezasáhly jen střely s nejkratším doletem. Všechny ostatní představují hrozbu.

 

Evropské státy tak mluví o užší spolupráci v rámci NATO a koordinaci s USA. V blízké budoucnosti však neuvažují nad vlastní obranou, která by dokázala odvrátit případné ruské střely.

 

 

"Z hlediska států, které by svými střelami mohly naši zemi ohrozit, je zdaleka největší potenciál na straně Ruska. Je ale třeba mít na paměti, že ohrožení území státu je jen jednou z řady možných ohrožení, se kterými musíme počítat," varuje mluvčí českého ministerstva.

 

Jako příklad uvádí hrozbu přerušení dodávek strategických surovin a výrobků. "Obecně se bezpečnostní prostředí v posledních letech změnilo. Je proto nutné dále budovat a posilovat naše ozbrojené síly jako pojistku proti možným rizikům,“ dodává Pejšek.

pan TN.cz