výjezdy pyrotechniků

Česko je plné nevybuchlé munice, hledači nachází stovky kilogramů

Téma:

Vyšší počet výjezdů k nevybuchlé munici evidují pyrotechnici. Třeba v jižních Čechách vyjíždějí až několikrát týdně. Na nález je většinou upozorní hledači s detektorem kovů

Ruční granáty nebo třeba protipancéřové střely - k takovým nálezům teď na podzim vyjíždějí pyrotechnici. Většinou je volají amatérští hledači s detektory kovů, kteří vyrážejí na zoraná pole. Hledají ale i v lesích, anebo ve vypuštěných rybnících.

 

"V současné době, kdy dochází k vypouštění rybníků, se tyto případy objevují častěji a pyrotechnici vyjíždějí až několikrát v týdnu,“ říká mluvčí jihočeské policie Štěpánka Uhlířová.

 

 

Kromě granátů, střeliva, anebo min, hledači najdou třeba i ruční protitankový granát. Ten pyrotechnici před časem zajistili v jižních Čechách. K jednomu z největších letošních nálezů vyjížděli na Brněnsku. V zemi specialisté postupně odkryli 700 kilogramů munice. Ačkoliv je válečný materiál v zemi desítky let, mnohdy neztrácí nic na své výbušnosti.

 

I více než sedmdesát let po válce může být obsah munice velmi nebezpečný. Policejní pyrotechnici výjezdů evidují na dva tisíce ročně. "Já už hledám třeba deset let. Našel jsem stovky kil," říká hledač Josef Blažek.

hru / Michaela Klárová TN.cz