nebezpečné nástrahy

Česko je plné nevybuchlé munice! Není i ve vašem okolí? MAPA

Téma:

Druhá světová válka ovlivňuje dění ve městech i teď - po více než 70 letech. Důkazem je kromě jiného i nově nalezená letecká puma, kvůli které museli strážníci v neděli evakuovat asi pět tisíc lidí. Mostecká puma přitom není ani zdaleka jedinou bombou, která dlouhá léta čekala na své nalezení.

Kvůli nalezené nevybuchlé bombě v mosteckém parku museli strážníci o víkendu evakuovat tisíce lidí z blízkého okolí. Letecká puma však není jedinou "skrytou hrozbou". Podle vojenského historika Lubora Václavů se dá očekávat, že podobných náloží se v České republice skrývá mnohem více.

 

"Nevybuchlých pum tu mohou být desítky, ne-li stovky," říká Lubor Václavů. "Byla to americká 250kilogramová puma standardně shazovaná při náletech v letech 44 - 45. Most byl bombardovaný nejméně čtrnáctkrát," dodává expert.

 

 

Mezi nejvíce probírané nálety na území České republiky patří po Mostu plzeňská Škodovka, Praha nebo třeba Pardubice. "Praha byla bombardovaná třikrát, pětkrát byl bombardovaný Kolín, kvůli rafinerii Pardubice, kvůli rafinerii na syntetický benzin Most," shrnul Václavů. Při náletech přišly o život tisíce lidí.

 


Nejkrvavější nálety

 

Bombardování českých a moravských měst v období druhé světové války je nejvíce spojeno s působením americké a Rudé armády. Do roku 1943 se ale o nálety snažili i Britové, kterým nejvíce ležela v žaludku plzeňská Škodovka, ve své době nejvýznamnější zbrojovka protektorátu.

 

 

První pokusy britského Královského letectva zničit plzeňskou Škodovku přišly už v roce 1940, byly ale neúspěšné. V následujících dvou letech byla situace velmi podobná - tedy až do května 1943, kdy se Spojenci Škodovy závody rozhodly vyhladit pomocí 600 tun bomb. Pumy sice opravdu dopadly, kvůli chybě navigátorů ale zasáhly sousední Dobřany s psychiatrickou léčebnou, která připomínala tovární budovy. Při tragédii zemřelo více než 200 lidí. Továrna definitivně padla až na samotném konci války rukou Američanů. Při náletu zemřelo asi 70 lidí.

 

 

Americké letectvo si za cíl vybralo i továrnu v Záluží u Litvínova, zaútočilo také na rafinérii pohonných hmot v Pardubicích, Kolíně a v Kralupech nad Vltavou. Ani hlavní město se náletům nevyhnulo. Nejhorší útok přišel 14. února 1945, kdy namísto fabrik na okraji Prahy shodilo 62 spojeneckých letadel bomby do centra města. Zemřelo přes 700 lidí, další tisícovka se vážně zranila. Únorové bombardování je označované za "omyl", piloti si totiž údajně spletli Prahu s Drážďany.

 

Československou krev na rukou mají i sovětská vojska, která v několika posledních hodinách války připravila o život přes 1300 lidí. Jak dokládají historické prameny, letectvo Rudé armády bombardovalo hlavně Ostravu a Opavu. Náletům se ale nevyhnula ani města jako Děčín, Litoměřice, Mělník, Brno nebo Mladá Boleslav. Smutnou dohru měl pak nálet na městečko Hrotovice, kde při bombardování přišlo o život 150 lidí včetně sovětských vojáků.

 

V případě nálezu pumy nebo munice okamžitě informujte policii na lince 158. S ničím rozhodně sami nemanipulujte, můžete ohrozit sebe i ostatní!

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

DRAMATICKÝ MOMENT: Zatkli dětského teroristu a strhli mu výbušný pás z těla! Snímek děsí lidi

Brusel, Paříž i Boston! Teenager přežil už tři teroristické útoky. Ten poslední ale odnesl nejvíc

Související témata:
lud TN.cz