Dobrá zpráva

Česko je stále premiant. Má nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii

V květnu vzrostla nezaměstnanost, nejde prý o nic dramatického
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Téma:

Ani koronavirová krize výrazněji nezamávala s vývojem nezaměstnanosti v Česku. Podle květnových dat Eurostatu nemělo v tuzemsku práci 2,4 procenta ekonomicky aktivních lidí. Je to nejlepší výsledek ze všech zemí Evropské unie (EU), jejichž průměr činí 6,7 procent.

Na začátku roku ještě míra nezaměstnanosti nepřesahovala 2 procenta. Podle nejnovějších dat Eurostatu v květnu vzrostla na 2,4 procenta. Práci tak nemělo 127 tisíc Čechů. Obavy, že koronavirus zásadně zamává s trhem práce, se zatím nenaplňují.

 

O desetinu procenta vyšší číslo, a sice 2,5 procent, uvádí Český statistický úřad (ČSÚ). Růst podle jejich metriky činí 0,7 procent. Nezaměstnanost totiž měří ve věkové skupině 15-64 let, zatímco Eurostat do statistiky zahrnuje lidi až do 74 let.

ČSÚ zaznamenal také výrazný nárůst počtu odpracovaných hodin. Jedná se o přímý důsledek rozvolnění protikoronavirových opatření. „Odpracovaná doba v květnu zaznamenala meziroční propad o 8 %, což je oproti dubnu s propadem o 22 % výrazné zlepšení. Pozornost tak nyní zasluhují hlavně údaje o samotné nezaměstnanosti, jejíž míra od února vzrostla o 0,7 procentního bodu,“ uvedl Dalibor Holý ze statistického úřadu. 

 

Navzdory mírnému růstu má Česko opět nejlepší výsledek ze všech zemí EU. Dobře jsou na tom také Polsko (3 procenta), Nizozemsko (3,4 procenta) nebo Německo (3,9 procent). 

Pozitivním vývojem se naopak nemůže pochlubit Španělsko, které má se 14,5 procenty nejhorší výsledek ze sedmadvacítky. V závěsu jsou Kypr (10,2 procenta), Litva (9,8 procent) a Lotyšsko (9,3 procenta). 

 

Průměrná nezaměstnanost v EU dosahovala v květnu 6,7 procent (14 milionů lidí), v eurozóně (země platící eurem) 7,4 procenta (12 milionů lidí). 

drz TN.cz