Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Znepokojivá měření

Česko je vyschlé jako troud! Ani předpovídané deště nepomohou

Sucho
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

O tom, že Česko v poslední době trápí velké sucho, se mluví už dlouho. Nyní je to ovšem černé na bílém - měření totiž ukázala, že situace je kritická a vody na řadě míst rekordně málo. A ani nadcházející deště příliš nepomohou.

To se týká především řek - při porovnání průtoků z 11. května hydrologové ke svému zděšení zjistili, že si mohou do tabulek zapsat nová absolutní minima například na Labi, Sázavě, Moravě či Svratce. A to se na některých místech průtoky měří déle než sto let.

 

Sucho trápí Česko už čtvrtým rokem. A situace se nelepší, spíš naopak. Na úrovni silného nebo mimořádného sucha jsou podle hydrologů dvě třetiny studní. A hrozí, že vyschnou úplně.

 

Na rekordním minimu jsou i toky v povodí Vltavy. "Na řece Lužnici v Bechyni protéká aktuálně jen 2,8 m krychlových za vteřinu, což je pět % dlouhodobého průměrného průtoku. Na řece Sázavě protéká nyní 4,8 m krychlových za vteřinu, což je 10 %," potvrdil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

 

Například v Křivoklátu je hladina řeky Berounky o půl metru níž než obvykle, je teď pouhých 10 cm nad hranicí sucha. Hlavní důvody jsou dva. Nedostatek sněhu v zimě a málo deště na jaře. Srážky by měly do Česka dorazit zítra, na doplnění toků to ale stačit nebude.

 

 

"Lze říci, že by ty deště musely být déletrvající, to znamená nejméně dny, spíše týdny, mírné a celoplošné, tedy nikoli přívalové deště, které by spadly jenom lokálně," uvedl Roldán.

 

"Začátek jara, tedy duben, byl extrémně teplotně nadprůměrný, byl kolem pěti stupňů nad dlouhodobým normálem, teplo, které pokračuje také v květnu, je kolem dvou stupňů nad průměrem," vyjmenoval meteorolog Petr Dvořák.

 

Problém řeší zemědělci, ale třeba i majitelé bazénů. Například na Uherskohradišťsku už platí zákaz jejich napouštění. Co se půdy týče, nejhůř jsou na tom východní Čechy a Ostravsko.

 

pez TN.cz