Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

nemocných přibývá

Česko kosí zákeřná chřipka: Zmutovala a přelstila i očkování!

Zdroj: TV Nova

V České republice vypukla epidemie chřipky, která je letos obzvlášť zákeřná. Podle lékařů zmutovala tak, že proti ní pořádně nezabírá ani očkování, a je neobyčejně úporná.

Už čtyři pacienti na chřipku zemřeli. Návštěvy omezují domovy seniorů, nemocnice a kvůli chřipce zavírají i školy. "Jsme na hranici plošné epidemie, kterou očekáváme podle vývoje těch dat z jednotlivých regionů někdy během tohoto týdne, možná příští týden," sdělila TV Nova Jarmila Rážová z Ministerstva zdravotnictví.

 

Lidé si často pletou chřipku s jinými nemocemi, třeba i s obyčejnou rýmou nebo nachlazením. Chřipka se přitom pozná celkem snadno - vysoké horečky, zchvácenost, bolavé klouby a dráždivý kašel. Tímto virovým onemocněním jsou nejčastěji ohroženi senioři, nemocní a malé děti.

 

 

Na očkování proti ní už je v podstatě pozdě, protože se blížíme vrcholu epidemie. Podle vědců navíc chřipka zmutovala tak, že letos není očkování proti ní stoprocentně účinné. "Ten překryv není úplný, je o nějakých 20 procent snížen, takže se může ve výjimečných případech stát, že chřipku chytí i očkovaný člověk," upozorňuje Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin: 


 

hel TN.cz