ELI Beamlines

Česko má nejmodernější laser na světě. Může pomoct i s rakovinou

Téma:

Nejintenzivnější laser na světě, který by mohl zkoumat hvězdy a také pomoct v boji proti rakovině. To je ELI Beamlines - desetimiliardový projekt Evropské unie, který stojí jen pár kilometrů od Prahy. Štáb televize Nova na místě zjišťoval, co všechno centrum nabízí.

Individuální vstupní karty, bezpečnostní kódy, které se denně mění, a sterilita. Tak probíhá vstup do nejmodernějšího laserového centra v Evropě. "Pomocí světla tady urychlujeme hmotu, a to ty její nejmenší částice," vysvětluje Roman Hvězda, manažer projektu ELI.

 

To má pomoci při odhalení a léčbě nádorových onemocnění, i třeba při výzkumu odolnosti materiálů pro vesmírné lety. Aby redaktorka a kameraman do těchto prostorů vůbec mohli vejít, museli mít speciální oblek. Haly totiž patří mezi nejčistší místnosti v celé České republice.

 

"Všechna ta zařízení jsou velmi senzitivní na prach. Jedno zařízení má hodnotu řádově asi 250 milionů," popsal Hvězda. Centrum zaměstnává stovky českých a zahraničních vědců. Jeho výstavba stála deset miliard, z toho sedm zaplatila Evropská unie.

 

"To, co dělá ELI, je zásadní revoluce, jak jsme schopni diagnostikovat zdravotní problémy, posoudit materiály z hlediska bezpečí pro lidi. Jsem hrozně ráda, že jsem na místě, které tak zásadně zainvestovala Evropská unie," řekla eurokomisařka Věra Jourová (ANO).

 


 

Budova má tři patra. Zásadní je druhé, kde jsou laserové systémy. A tam je i nejintenzivnější laser světa s výkonem deset petawattů. "Když bychom to přirovnali, tak je to deset milionů jaderných elektráren Temelín," vysvětlil Michael Vích, mluvčí ELI Beamlines.

 

"Jsem na to velmi pyšná, protože něco takového jako ELI Beamlines ještě postaveno nebylo," uvedla Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR. ELI patří pod Fyzikální ústav Akademie věd a společně s Rumunskem a Maďarskem je součástí evropské sítě výzkumných center nové generace. To české je ale podle odborníků zdaleka nejúspěšnější.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Kristýna Šimánková/mj TN.cz