krize kvůli pandemii

Česko marně vyhlíží zahraniční turisty. Ztráty jdou do desítek miliard

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová, Vladimír Hoť
6.7. 2021 21:55
Téma:

V Česku už druhým rokem chybí zahraniční turisté. V předchozích letech jich k nám ročně přijelo zhruba jedenáct milionů, letos je provozovatelé restaurací a hotelů budou vyhlížet opět marně. Podle ekonomů se ztráty vyšplhají na zhruba 80 miliard korun. A pokud turisté ze zahraničí nepřijedou ani na podzim, přijde Česko o dalších 30 miliard.

Jídlo, pití, alkohol, ubytování, zábava a výlety. Za to ještě před pandemií koronaviru zahraniční turista v průměru utratil tři tisíce korun za den. Jenže cizinci nepřijeli. "Česká republika přijde v těch přímých nákladech, v těch přímých škodách zhruba o 80 miliard korun," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

 

Podle odhadů ekonomů letos do Česka přijedou maximálně tři miliony zahraničních turistů, většina z nich ale až během podzimu. Úbytek cizinců pociťuje především Praha. Přitom v létě 2018 se to na Karlově mostě jimi jenom hemžilo. V úterý tam reportérka TV Nova nepotkala jediného zahraničního turistu. Samí Češi.

 

Řada podnikatelů je bez cizinců téměř na pokraji krachu. "Úbytek zahraničních turistů pociťujeme tak o 90 procent. Myslím si, že jsme zhruba na 20 procentech tržby," svěřila se servírka Marta Hanoušková.

 

 

Miliardy z cestovního ruchu budou chybět i na dalších místech Česka. V Českém Krumlově se počet zahraničních turistů propadl asi o 60 procent. Naopak Čechů loni dorazilo o 20 procent více a město očekává, že letos to bude podobné.

 

Kvůli menšímu počtu cizinců se někteří provozovatelé hotelů začali přeorientovávat na české turisty. "Nabízíme klientům v rámci pobytu hotelové taxi po Krumlově a snažíme se vyhovět všem jejich požadavkům," uvedla hotelová manažerka Adéla Kubíková.

 

Někteří provozovatelé se pro letošní rok s cizinci už rozloučili. Od pátku se pro ně totiž zpřísní podmínky vstupu do Česka.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Kateřina Sejková TN.cz