Covid-19 postupuje

Česko na semaforu nákazy dál rudne, červená už je většina okresů i krajů!

Petr Zelený
Petr Zelený
16.10. 2020 12:47
Téma:

Rekordy v počtu nakažených, hospitalizovaných i provedených testech. Že epidemie Covid-19 v Česku v posledních dnech eskaluje, nedokazují jen tyto ukazatele, ale i aktuální "koronasemafor" na stránkách ministerstva zdravotnictví. Ten totiž za uplynulý týden výrazně "zrudnul."

Zatímco minulý pátek byla ještě většina území republiky na semaforu vyvedená v oranžové barvě, která označuje druhý nejvyšší stupeň nebezpečí šíření nákazy v populaci, nyní už výrazně dominuje barva červená - tedy ta, která značí nejvyšší rychlost komunitního šíření nemoci.

 

Ve žlutém stupni tak podle aktuálních dat zůstává už jen pět krajů - Ústecký, Plzeňský, Liberecký, Olomoucký a Vysočina. Zbylých osm a Praha jsou v červeném pásmu.

 

Přitom před týdnem byla červená "jen" Praha, Středočeský, Jihomoravský, Zlínský a Královéhradecký kraj, zbylé regiony označovala na semaforu oranžová barva. Červená s oranžovou si tak za jediný týden na mapě v podstatě vyměnily místo.

 

Aktuální semafor nákazy:

 

 

Situace se každopádně zhoršuje dlouhodobě - "zelené" okresy bez komunitního přenosu byly na semaforu naposledy na konci září. Bílá barva značící nulové nebo zanedbatelné riziko šíření nákazy zmizela z mapy v polovině minulého měsíce.

 

 

Zrychlující tempo nákazy ilustrují i čerstvé rekordy v počtu nakažených za 24 hodin, které padly ve středu i ve čtvrtek. V obou dnech se počty nově diagnostikovaných přiblížily deseti tisícům.

 

Od tohoto týdne také platí další opatření - zavřené jsou školy i restaurace, zakázané je pití alkoholu na veřejnosti i shlukování více než šesti lidí naráz.

 

Situaci dnešních dnů shrnuje Iveta Vítová a Petr Suchoň v Televizních novinách:

TN.cz