Sestavování vlády

Česko nemá vládu s důvěrou už půl roku. Proti Belgii to nic není!

Téma:

Česká republika se délkou sestavování vlády staví do popředí evropského žebříčku. Od voleb je to už půl roku a Česku vládne jen menšinový kabinet Andreje Babiše bez důvěry. Podobné problémy se složením koalice mělo i Německo. Absolutním rekordmanem je Belgie, která na novou vládu před časem čekala víc než rok a půl. Podle politologů je za vším změna evropské politiky.

Po neúspěšném pokusu jednobarevného kabinetu Andreje Babiše o získání důvěry a krachu vyjednávání s dalšími parlamentními stranami se politici vracejí zase na startovní čáru. Česko se tak přidává k zemím na západě Evropy, které čelily podobným problémům.

 

"Vzájemně jsou strany ve velkém rozporu, což souvisí s tím, jak se mění politika v celé Evropě, a proto se ty vlády skládají tak obtížně," vysvětlil politolog Jan Harzmann.

 

Belgický premiér Elio Di Rupo a jeho kabinet složili přísahu před panovníkem Albertem II. po rekordních 541 dnech. Francouzsky hovořící část Belgie se nedokázala domluvit s nizozemsky mluvící částí země. Té vadilo, že premiér Rupo jako potomek imigrantů mluví francouzsky.

 

Velká koalice CDU/CSU a SPD v Německu pod vedením kancléřky Angely Merkelové vznikala půl roku, přitom vládne už potřetí ve stejném složení. Německo tak čekalo na novou vládu nejdéle od 2. světové války. Parlamentní strany se dlouho přely i o to, kteří poslanci budou v parlamentu sedět vedle kolegů z protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo.

 

 

I v Itálii se v současnosti jedná. Po měsíci od voleb nemají Italové vládu ani premiéra. První kolo vyjednávání o koalici žádný výsledek nepřineslo a na tahu je nyní prezident Mattarella. Sestavování vlády Italům komplikují vyrovnané výsledky voleb.

 

Slováci se naopak se sestavováním vlády příliš nezdržují. Kabinet Roberta Fica vznikal měsíc a půl a hned získal důvěru. Kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka podal Fico v březnu demisi. Jeho nástupce Peter Pellegrini měl pak vládu s důvěrou už za dva týdny.

 

Ovšem i Pellegrini musí čelit problémům. Na Slovensku se kvůli nespokojenosti s politickou situací stále demonstruje a také musí vysvětlovat, kde vzal peníze na luxusní byt za téměř 10,5 milionu korun. Podle slovenských médií si na něj údajně nemohl vydělat.

Jaroslav Brousil/epa TN.cz