Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

předpověď počasí

Na Česko se valí sníh, napadne skoro čtvrt metru! PŘEDPOVĚĎ

Počasí v Jablonci nad Nisou
Zdroj: Profimedia, Ota Bartovský / MAFRA
Česko zasype sníh - ilustrační foto

O víkendu se připravte na silné mrazy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu především pro Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj. Teploty by zde měly klesnout až pod -12 °C. Napadnout by mohlo až 10 cm čerstvého sněhu v nížinách, na horách pak 20 cm. V nížinách však bude sníh rychle tát a může se vytvářet ledovka.

Chladné počasí v minulých dnech potrápilo většinu republiky, na šumavské Jezerní slati v noci na úterý naměřili dokonce -30,8 °C. O víkendu přijde teplotní výkyv, lidé by si měli dát pozor na mrznoucí srážky.

 

V noci na sobotu začne počasí u nás ovlivňovat od severozápadu jdoucí frontální systém, který přinese sněžení. Zejména v Čechách bude přes den přecházet ve výškách pod 800 metrů do deště se sněhem. Ten pak může namrzat, očekává se tvorba ledovky. Na horách napadne 10 až 20 centimetrů nového sněhu.

 

Kvůli tvorbě ledovky hrozí nebezpečí úrazů při uklouznutí. Problémy mohou být také v dopravě a řidiči by měli jezdit na namrzlých silnicích opatrně. 

 

Meteorologové vydali v pátek výstrahu před silným mrazem pro Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj, kde by měly teploty klesnout pod -12 °C. Hrozí nebezpečí omrznutí a prochladnutí nechráněných částí těla, takže se pořádně oblečte. Pobyt venku by měli omezit malé děti, nemocní lidé a senioři. 

 

 

Sobota

V sobotu se budou teploty pohybovat od 1 do 5 °C přes den, nejtepleji bude na jižní Moravě a v jižních Čechách. Naopak nejnižší teploty potrápí Moravskoslezský kraj, kde denní teploty nepřesáhnou 1 °C. Bude oblačno až zataženo, od západu přijde sněžení, které se bude v nižších polohách mísit s deštěm. Bude foukat mírný jihozápadní vítr.

 

 

V noci klesnou teploty hluboko pod nulu. Nejteplejší noc bude v Praze, kde bude v noci jeden stupeň pod nulou, Nejchladněji bude na východní a severní Moravě, tam teploty klesnou až k -6 °C.

 

Na horách, zejména na Šumavě a v Jizerských horách a Krkonoších napadne 10 až 20 centimetrů vlhkého sněhu. A sníh podle meteorologů napadne i v nižších polohách pod 800 metrů. Napadne 1 až 7 centimetrů sněhu, který však přes den bude postupně roztávat. Na sobotu tedy platí výstraha před ledovkou. "V Čechách očekáváme v sobotu místy tvorbu ledovky. Doporučujeme sledovat upřesňované předpovědi počasí," sdělil Český hydrometeorologický úřad.

 

 


Neděle

Počasí v neděli bude oproti sobotě značně mírnější. Bude zataženo, na většině území občasný déšť, bude vát mírný jihozápadní vítr. Nejvyšší denní teploty se očekávají v Praze, v Jihočeském a Královéhradeckém kraji. Tam se teploty přes den vyšplhají až k 5 °C. Nejchladněji bude na východní Moravě, kde teploty nepřesáhnou 2 °C. Teploty ve zbytku republiky se budou pohybovat mezi 3 – 4 °C.

 

 

V noci z neděle na pondělí se budou teploty pohybovat kolem nuly. V následujícím týdnu by se podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mělo začít opět ochlazovat, naměříme teploty od -5 do -10 °C, na horách kolem -18 °C.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o mrazu v minulých dnech: 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak bezpečně chodit na ledovce a předejít tak pádu
Zranili jste se na ledovce? NÁVOD, jak získat od pojišťovny odškodné

mj TN.cz