výstraha čhmú počasí o víkendu

Na Česko se žene sníh, ledovka hrozí i v nížinách! MAPY SRÁŽEK

Zima - 2
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 6.12. 2019 11:49
Téma:

Meteorologové předpovídají na víkend srážky dešťové, ale také sněhové. Napadnout by mohlo například v Krkonoších a na Šumavě dvacet centimetrů čerstvého sněhu. Pozor by si lidé měli dát hlavně na ledovku. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu pro Liberecký, Pardubický kraj nebo Vysočinu. Na horách bude také pořádně foukat, vítr může dosáhnout rychlosti až 90 km/h.

V pátek večer do Česka dorazí studená fronta, která s sebou přinese více oblačnosti. I přes zataženou oblohu si ale užijeme příjemné teploty. "Dnes ještě budeme skloňovat inverzi - bude převážně jasno, ráno místy s mlhami nebo nízkou oblačností, ta se ojediněle udrží po celý den. Odpoledne očekáváme od severozápadu přibývání frontální, vysoké, oblačnosti," uvedla pro TN.cz Dagmar Honsová z Meteopressu. Na horách vítr udeří rychlostí 90 km/h, v nížinách bude mírnější.

 

Sněhu se dočkáme především v sobotu. Řidiči by se pak měli připravit i na ledovku. "Na východě a severovýchodě území budou v sobotu ráno a dopoledne vypadávat i srážky mrznoucí a tvořit se bude ledovka. Sněžit bude až od 900 m nad mořem - padat bude těžký a mokrý sníh," doplnila Honsová.


Výstraha ČHMÚ před ledovkou platí od sobotní druhé hodiny ranní do 15. hodiny pro Liberecký kraj (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Semily, Tanvald, Turnov, Železný Brod), Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Světlá nad Sázavou, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou), Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj. 
 

 

A připravit by se měli lidé opět na silný vítr. "Noční teploty budou klesat na 0 až -4 °C, na západě území bude kolem 2 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 4 až 8 °C. Foukat bude mírný až čerstvý jihozápadní vítr. Na horách bude zpočátku dne dosahovat rychlosti až 90 km/h, během dne bude slábnout," vysvětlila Honsová.

 

 

Podle Českého hydrometeorologického ústavu v sobotu na většině míst napadne pět centimetrů čerstvého sněhu, v Šumavě a Krkonoších dokonce až dvacet centimetrů. O den později se odpoledne a večer objeví spíše déšť nebo déšť se sněhem. Noční teploty se budou pohybovat mezi 6 až 2 °C, přes den vystoupají až na 10 °C. Foukat bude vítr o rychlosti do 55 km/h.

Podívejte se na aktuální předpověď počasí: 

 

Ve druhém prosincovém týdnu nás čeká podle Honsové "bláznivé" počasí. "Přes střední Evropu totiž budou přecházet jednotlivé frontální systémy v západním proudění, takže se bude hranice sněžení často měnit. Opatrní musíme být zejména na silnicích a to v ranních hodinách – to budou teploty klesat až k -5 °C a tvořit se může sněhová pokrývka, jinovatka nebo náledí," dodala.

 

Přes den se pak budou teploty pohybovat od 2 do 7 °C. V nížinách nás čeká spíše déšť, padat by mohl také déšť se sněhem. Ve druhé polovině týdne se pak dočkáme ubývání srážek.

 

GALERIE: V Česku napadne čerstvý sníh

1
/
4
Zdroj: Meteopress
Srážkové mapy - pátek 6. 12. 2019

TN.cz