Lev berberský

Češi zuří kvůli smrti lvíčat. Expert: Nechat je zemřít je normální

V liberecké zoo nečekaně zemřela obě lvíčata - 2
Zdroj: facebook, Zoo Liberec
Lvíčata z libercké zoo.

Po úhynu lvíčat v liberecké zoo vidí chybu mnozí uživatelé sociálních sítí v přístupu zoo k chovu lvů. Označují jej za nezodpovědný, jedna ze čtenářek TN.cz upozornila redakci i na podezřelé chování lvice. Umělý chov by se ale neměl stát pravidlem, tvrdí odborník.

Velkou radost vystřídal smutek. Dvě lvíčata ve volné přírodě již vyhynulého lva berberského z liberecké zoo zahynula. Podle vedení zoo se to stalo náhle a neočekávaně. Někteří z návštěvníků zoo se ale pozastavili nad stavem lvice po porodu ještě před smrtí obou lvíčat.


"Co nám bylo hned divné, všechna zvířata se vrhla na syrové maso, s výjimkou lvice od mláďat. Ta absolutně nejevila zájem o potravu. Bylo tam více lidí a všichni se divili tomu samému – nezájmu o potravu. Vícekrát jsme se vrátili, maso zůstalo nedotčené. Lvice na nás působila vyhuble," napsala do redakce TN.cz jedna ze čtenářek.

 

GALERIE: V liberecké zoo nečekaně zemřela obě lvíčata

1
/
3
Zdroj: facebook, Zoo Liberec
V liberecké zoo nečekaně zemřela obě lvíčata - 1


"To, že jste si vymysleli (nevím zda si o tom rozhodujete sami) tento bezkontaktní dohled, je dost pohodlné a nezodpovědné. Lidé i vy jako zoo, co tu píšete o přírodních zákonech, dyť ty zvířata jsou v zajetí, tak jaké přírodní zákony. Takto vzácná mláďata by měla být kontrolována několikrát týdně zda prospívají, stejně jak se to děje u lidských dětí a pří úbytku váhy je okamžitě převést na umělé krmení," napsal na facebook zoo Michal R.

 

Anketa

Měla liberecká zoo více zasahovat do odchovu lvích mláďat?

Hlasovalo 2479 lidí.


"Pro bezkontaktní chov existuje řada rozumných důvodů a je v tomto shoda napříč odborníky a zoologickými zahradami. Rozhodně se nejedná pouze o osamocené rozhodnutí liberecké zoo. Je určitě nesprávné obviňovat nás z "pohodlného" jednání," odpověděla zoo.


Že lvice přijde o vrh je běžné i ve volné přírodě, řekl ředitel jihlavské zoo Jan Vašák. "Je lepší dát šanci kočce, aby se o svá mláďata naučila postarat sama. Ve většině případů to nakonec vyjde. Pokud by se o mladé nestarala, tak je lepší je dál neodchovávat a případně je nechat i utratit. Když se narodí defektní zvíře, tak v umělém chovu stejně časem pojde, nebo z něj vyroste defektní jedinec. A místo pro umístění je omezené, je tedy hloupost odchovávat taková zvířata," vysvětlil Vašák.


"Nemělo by být pravidlem, aby se mláďata brala na umělý odchov. Pokud by se tedy nejednalo o extrémně cenné zvíře s opakovanými problémy, které navíc pochází z jediného možného nepříbuzného spojení. Taky nijak zásadně nezasahujeme do chovu," doplnil Vašák.

 


Lvíčata, která se narodila v noci ze 13. na 14. prosince, zahynula v prvním lednovém týdnu. O jejich skonu informovala zoo v pondělí 7. ledna. "Z výsledků pitevního rozboru vyplývá, že příčinou mohla být náhlá ztráta mateřského mléka u lvice," oznámila Zoo Liberec.


"Chování samice ani obou mláďat nevykazovalo žádné nestandardní projevy, a tak jsme neměli žádný důvod k pochybnostem. Lvice přišla o mláďata náhle, bez předchozích varovných signálů," vysvětlil již dříve zoolog Luboš Melichar.

 

Podívejte se na záběry z porodu lvíčat:
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
rod TN.cz