Koronavirus v Česku

Česko pohořelo v žebříčku zemí bojujících s koronavirem, jsme pátí nejhorší!

Koronavirus
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Petra Štrunc Nevařilová
Petra Štrunc Nevařilová
27.11. 2020 5:40
Téma:

Agentura Bloomberg sestavila aktuální žebříček 53 zemí, a to v závislosti na tom, jak se vyrovnávají s pandemií koronaviru. Českou republiku na předních místech ale nehledejte. Umístila se až na 49. příčce. Daleko za Bangladéší, Egyptem či Pákistánem.

Seznamu vévodí Nový Zéland s Japonskem v závěsu. Mezi evropskými zeměmi vede Finsko. Ostatní vyspělé ekonomiky se umístily na nižších místech tabulky. Spojené státy skončily na 18., Velká Británie až na 28. příčce.

 

Žebříček byl vytvořen na základě skóre vypočítaného podle deseti kritérií. Roli hrál počet pozitivních případů koronaviru a smrtnost za poslední měsíc či celkový počet zemřelých s covidem. Zohledněna byla také úroveň zdravotnického systému, přísnost přijatých restriktivních opatření nebo přístup k vakcíně. Žebříček je pravidelně upravován na základě aktuálních dat.

 

 

 

Česko ztratilo body hlavně kvůli vysokému podílu nemocných na sto tisíc obyvatel a omezení pohybu osob. Lépe na tom bylo s úrovní zdravotnických služeb a relativně nízkým počtem zemřelých.

 

Z evropských zemí má aktuálně horší skóre už jen Belgie. Žebříček uzavírá Peru, Argentina a Mexiko.
 

TN.cz