Migrační kvóty

Česko, Polsko a Maďarsko před soudem. Důvodem jsou uprchlíci

Téma:

Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku začal ve středu řešit žalobu Evropské komise na Česko, Polsko a Maďarsko. Důvodem je odmítání podílet se na přerozdělování žadatelů o azyl podle stanovených kvót. V první fázi si soud vyslechne stanoviska dotčených stran. Očekává se ale, že soud bude trvat několik měsíců.

Přijmout uprchlíky podle kvót Rady Evropské Unie odmítlo Česko, Polsko a Maďarsko. Tyto země se budou muset obhajovat u Soudního dvora EU.

 

Země nepopírají, že pravidla přerozdělování uprchlíků neplnily. Podle nich to ale bylo především kvůli udržování pořádku a bezpečnosti.

 

Země se hájí i tím, že program, na kterém se státy EU přes odpor tří zemí shodly v roce 2015, skončil po dvou letech v září 2017. Nefungoval a mezi země bylo přerozděleno méně migrantů, než byly původní předpoklady.

 

 

Mechanismus kvót měl pomoci Řecku a Itálii, kam se uchýlilo množství uprchlíků. Ti mířili do Evropy například ze Sýrie a Afriky. Obě jihoevropské země příliv migrantů nezvládaly.

 

Plán předpokládal přesun až 160 tisíc lidí s nárokem na mezinárodní ochranu. Ovšem státy si z Řecka a Itálie rozebraly jen o něco více než 32 tisíc lidí.

 

Česko přijalo pouze 12 lidí a tehdejší vláda premiéra Bohuslava Sobotky jednoznačně oznámila, že se na programu podílet nehodlá.

 

 

Slovensko a Maďarsko už dřív neuspěly u unijního soudu s žalobou na způsob, jakým bylo o programu rozhodnuto. Soud tehdy řekl, že jednorázový mechanismus byl adekvátní reakcí na migrační krizi.

 

Soud si ve středu pouze vyslechne stanoviska stran. Rozhodnutí jako takové se dá očekávat nejdříve za několik měsíců.

pan, Lucie Cochlarová TN.cz