výstraha ČHMÚ

VÝSTRAHA: Hladiny řek budou opět stoupat, ČHMÚ varuje před povodněmi

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 20:07
16.5. 2021 13:09
Téma:

Česko několik posledních dní trápí velké množství srážek a silné bouřky, po celé republice se zvedaly hladiny řek. Vydatný déšť očekávají meteorologové i v pondělí ráno, vydali proto výstrahu, varují také před povodněmi.

Meteorologové v neděli odpoledne varovali před vydatným deštěm, vyhlásili proto výstrahu, která bude od pondělních 6:00 platná pro části Jihomoravského kraje (Bučovice, Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou), Olomouckého kraje (Hranice), Moravskoslezského kraje (Bílovec, Bohumín, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Hlučín, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Kravaře, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Ostrava, Třinec, Vítkov) a celý Zlínský kraj.

 

"V důsledku předpokládaných vydatnějších srážek a již vysokého nasycení území na východě území dojde v průběhu pondělí ke vzestupům hladin vodních toků k 1. SPA, příp. 2. SPA a nelze vyloučit, že zejména v Beskydech může být ojediněle na menších tocích překročen i 3. SPA," varují meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

 

 

Kvůli možným povodním bude platit výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Povodňová pohotovost začne platit v pondělí v 6:00 v částech Jihomoravského kraje (Veselí nad Moravou), Zlínského kraje (Bystřice pod Hostýnem, Luhačovice, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín, Vizovice, Zlín) a Moravskoslezského kraje (Bílovec, Bohumín, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Hlučín, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Kravaře, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Ostrava, Třinec, Vítkov).

 

Výstraha ČHMÚ před povodněmi a vydatným deštěm:

 

 

Pro části Pardubického kraje (Králíky, Lanškroun, Moravská Třebová), Jihomoravského kraje (Hodonín, Kyjov), Olomouckého kraje (Jeseník, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Přerov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Zlínského kraje (Holešov, Kroměříž, Otrokovice, Uherské Hradiště) a Moravskoslezského kraje (Bruntál, Krnov, Rýmařov) pak bude platit povodňová bdělost. Obě výstrahy budou odvolány v úterý v poledne.

 

Česko se s vydatnými srážkami potýká několik posledních dní. Na mnoha místech republiky hladiny řek rychle stoupaly. Povodňová bdělost byla vyhlášena například i v hlavním městě, kde stále trvají protipovodňová opatření. Ta by měla být podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) odvolána s největší pravděpodobností v pondělí.

 

Na reportáž TV Nova o nepříznivém počasí v Česku se můžete podívat zde:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz