Pěnivá statistika

Česko potvrdilo pověst pivní velmoci, jedno "zlato" ale nemá

Muž pije pivo ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Téma:

Že je Česko pivní a pivařská velmoc, asi překvapí jen málokoho. Ukazuje to i nová evropská statistika, podle které vévodíme jak žebříčku spotřeby piva na hlavu, tak množství chmelového moku vyrobeného na počet obyvatel. Primát nám tak utekl jen v jedné důležité statistice.

V absolutním množství vyrobeného piva se Česko sice nemůže rovnat větším zemím, ve výstavu, neboli v množství vyrobeného piva v přepočtu na jednoho obyvatele však ostatní evropské státy poráží. V roce 2017 vyprodukovaly tuzemské pivovary 192 litrů na osobu.

 

"Ve druhé Belgii se podle posledních údajů evropských pivovarských svazů jednalo o 182 litrů na hlavu. Ve třetím Irsku se uvařilo 168 litrů piva na osobu za rok. Česko tak předběhlo i své sousedy, z nichž nejméně piva na osobu vaří na Slovensku,“ uvádí Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech.

 

 

Češi přitom nekralují jen produkci piva, tradičně "válí" i v jeho spotřebě. Podle posledních celoevropsky srovnatelných dat z roku 2017 Češi vypili na hlavu 138 litrů piva. To odpovídá třinácti plným basám a k tomu 16 "kouskům" navrch.

 

„Ostatní evropské národy se ve spotřebě piva na hlavu dívají na Čechy z velkého odstupu. Druzí Rakušané totiž vypijí ročně 105 litrů, třetí Němci potom 101 litrů piva. Oba sousední státy tak porážíme o více než třicítku litrů, tedy šedesát velkých piv,“ vypočítává Denková.

 

 

Český svaz pivovarů a sladoven navíc před nedávnem zveřejnil i nejnovější čísla za celý rok 2018. Čísla proti roku 2017 poskočila o další tři litry na průměrných 141 litrů na hlavu a rok.

 

 

Přesto je jedna důležitá statistika, kde jsme "jen" bronzoví. A to je žebříček počtu obyvatel na jeden pivovar.

 

Na každý fungující pivovar totiž u nás připadá 23,5 tisíce lidí, Česko tak díky 450 různě velkým pivovarům figuruje na třetím místě. Více pivovarů v přepočtu na obyvatele mají už jen Švýcarsko a Lucembursko.

 

 

Propadnout bychom se neměli ani v příští ročence, za rok 2018 hlásí tuzemští pivovarníci a sladaři ještě lepší čísla. Konkrétně 6 velkých pivovarských společností, 29 samostatných pivovarů a 440 minipivovarů a restauračních pivovarů.

pez TN.cz