Rozvolnění opatření

Česko prožilo první den bez stavu nouze. Lidé vzali obchody útokem

Ivan Berka
Ivan Berka
12.4. 2021 21:15
Téma:

V Česku úderem nedělní půlnoci skončil po půl roce nouzový stav a s ním i zákaz nočního vycházení. Minulostí už jsou také uzavřené okresy a vybraní živnostníci mohli po šesti týdnech otevřít své obchody. Otevřely se také zoologické zahrady a povolené jsou farmářské trhy. Do škol se vrátily první děti a skončil třeba i zákaz návštěv ve věznicích.

Těsně před půlnocí policisté zkontrolovali posledního řidiče, který přejíždí mezi olomouckým a přerovským okresem. "Papíry máme všechny v pořádku, tak nám to nevadilo," řekl kontrolovaný muž televizi Nova.

 

Pak opatření tam i ve zbytku Česka skončila. A už ráno mohly otevřít vybrané prodejny. Papírnictví, obchody s dětským oblečením či dětskou obuví byly uzavřené 43 dní.

 

"Jsme strašně rádi. Všichni chceme podnikat, máme nějaké závazky. Všichni jsme šťastní, že se otevřelo, a myslím, že radost mají i zákazníci," uvedl vedoucí libereckého papírnictví Jaroslav Lejsek.

 

 

Lidé brali jeho i jiné prodejny útokem. Potřebovali především vybavení pro děti do školy. Jedna fronta se tvořila u pokladny, další venku. Na dračku šlo i dětské oblečení.

 

Otevřely i jiné prodejny

"Potřebují sortiment, který jim došel. Doma děti chodily v teplácích, tričkách, mikinách, takže potřebují něco do školy," řekla vedoucí prodejny s dětským textilem Renata Horáková.

 

V obležení byly i prodejny s dětskou obuví. "Konečně první boty. Ono přes ten internet to úplně nejde," uvedla jedna z nakupujících maminek.

 

 

V pondělí mohla otevřít také zámečnictví. Ta ale návaly zákazníků nemají. Lidé se vypravili i do prodejen s pomůckami na zahradu. "Dneska jsme mohli otevřít servis i pro normální občany. Začínají chodit, chtějí sekačky, křovinořezy nebo motorové pily," sdělil majitel prodejny se zahradní technikou Martin Bartoš.

 

Opatření většina lidí dodržuje

Lidé využili i první možnosti volně cestovat mezi okresy. Třeba za běžkováním na jizerskohorskou magistrálu. Cestující v tramvajích mezi Libercem a Jabloncem se už nemusejí prokazovat policistům vyplněnými formuláři.

 

A otevřely se i první farmářské trhy. Na Tylově náměstí v Praze se prodejci na zahájení farmářských trhů připravovali od sedmi hodin od rána.

 

 

Všude se dodržují protiepidemická opatření v podobě zákazu ochutnávek, doporučených rozestupů, počtu zákazníků na prodejnu i přístupu k dezinfekci. Nikdo nechce přijít zbytečně o možnost podnikat ani nakupovat.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

drz, red TN.cz