protest na letné

Česko se chystá na obří protest: Posílení policie i omezení dopravy!

Téma:

V neděli se na Letné koná demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové, kterou pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii. Organizátoři očekávají, že se jí zúčastní nejvíce lidí za poslední měsíce. Na shromáždění se připravují nejen dopravci, ale také policie.

Dosud největší protest proti premiérovi Andreji Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové je naplánovaný na neděli 23. června. Podle organizárotů by se ho mohlo zúčastnit až 200 tisíc lidí. Demonstrace začne v 16:30 a zatím se neví, jaký bude program akce.

 

Do Prahy se chystají i lidé z dalších měst a na facebooku vznikla řada událostí, kde se uživaelé mohou registrovat do připravovaných autobusů, které budou vyslané na demonstraci. Spolek Milion chvilek také zveřejnil na svém facebooku mapu všech vypravovaných autobusů.

 

Chystáte se na demonstraci? Zažili jste kvůli tomu neshody v rodině? Máte zajímavý příběh, se kterým byste se v souvislosti s protesty chtěli svěřit? Napište nám na náš email zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na facebooku. Děkujeme!

 

 

Na velké shromáždění "zbrojí" i pražská policie. "Chystáme odpovídající bezpečnostní opatření na zajištění pořádku. Na místě budou policisté z antikonfliktního týmu, dopraváci i příslušníci pořádkových jednotek," vypočítal pro TN.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan.

 

Zároveň upozornil všechny, kteří budou v neděli odpoledne kolem Letenské pláně projíždět, aby počítali s možnými dopravními komplikacemi. "Může se stát, že bude ulice Milady Horákové zcela nebo částečně uzavřena, případně může dojít k odklánění dopravy v místu konání akce," varoval Hulan.

 

Dopravní podnik hl. m. Prahy posílí v neděli provoz metra na lince A od 14 do 17 hodin a od 18 do 20 hodin zavedením pásmového provozu v úseku Dejvická - Želivského. Interval mezi jednotlivými linkami bude tři až čtyři minuty. Metro B a C posílí pokud bude poptávka po záložních vozech.

 

"Co se týče režimu stanic - v případě vzniku problémů s ohledem na situaci, kdy stanice metra nebudou schopny kapacitně probírat nápor návštěvníků na vstupu i výstupu, budeme režim těchto stanic regulovat omezováním jejich přístupu (např. uzavřením pro vstup, výstup bude zachován), případně (v krajním případě) i jejich úplným uzavřením, tedy průjezdy vlakových souprav dotčenými stanicemi," uvedla mluvčí podniku Aneta Řehková.

 

Povrchová doprava by měla být zachována. Komplikace však podnik očekává na nábřeží Edvarda Beneše, kdy by mohlo dojít k omezení tramvajového provozu. 

 

Zájemci o účast na demonstraci by se měli připravit na problémy při cestě vlakem. "Některé spoje jsou totiž už vyprodané. Žádáme Vás, kteří se chcete v neděli dopravovat na Letnou vlakem, abyste si urychleně zarezervovali jízdenky, a pokud to již nelze, napište Českým drahám žádost o přidání spojů," informoval spolek na facebooku.

  

  

Spolek také kvůli posílení spojů oslovil přímo České dráhy sám. "Místopředseda představenstva ČD Radek Dvořák reagoval na naši žádost o významné posílení spojů ubezpečením, že České dráhy situaci monitorují a v případě zvýšení poptávky navýší kapacitu vozů. Podle nás je již nyní navyšování kapacity vozů na místě," dodal Milion chvilek.

 

Demonstrace, které se v posledních měsících v Česku konají, organizuje spolek Milion chvilek pro demokracii, který požaduje nezávislost justice a demisi Marie Benešové. Dále také, aby koncern Agrofert, patřící do svěřenského fondu Babiše, vrátil všechny neprávem obdržené dotace, Andrej Babiš podal demisi nebo aby skončily dotace, daňové úlevy a státní zakázky pro Agrofert.

 

K protestům se vyjádřil i sám Babiš. "Česká republika není Slovensko, v České republice se nebude měnit vláda na základě nějakých demonstrací. Máme svobodné demokratické volby, ty jsme vyhráli," prohlásil premiér na začátku června.

 

Připomeňte si reakci premiéra Andreje Babiše na demonstrace:

reg, pez TN.cz