vzájemné vztahy

Česko se ocitlo na seznamu nepřátelských zemí Ruska, EU reagovala

Vlajky, Česko a EU
Zdroj: TV Nova
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 11:11
16.5. 2021 8:21
Téma:

Evropská unie vyzvala Rusko, aby přehodnotilo svůj seznam nepřátelských zemí, na kterém se po vrbětické kauze objevila i Česká republika. ČR považuje krok za další eskalaci vztahů.

Ruská vláda v pátek vydala dokument, který obsahuje seznam nepřátelských zemí. Mimo Spojených států amerických se na něm objevila i Česká republika. Zařazení Česka mezi nepřátelské země omezí možnosti ambasád uzavírat pracovní smlouvu s fyzickými osobami v Rusku. České velvyslanectví v Moskvě bude moci zaměstnat pouze 19 ruských pracovníků.

 

Na zařazení již reagovalo české ministerstvo zahraničí. To považuje krok za eskalaci vztahů nejen s ČR, ale i EU jako takovou a jejími spojenci. Navíc je v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických vztazích.

 

"Je nám líto, že Rusko volí cestu konfrontace k vlastní škodě, neboť takovéto opatření bude mít nepřímo vliv i na případný rozvoj kontaktů mezi obyčejnými občany, pro turismus či rozvoj obchodních vztahů," zveřejnilo ministerstvo.

 

 

Na zásadní krok ruské strany už reagovala i Evropská unie, vyjádřila lítost, obvinění z nepřátelských činů považuje za neopodstatněná.

 

"Vyzýváme Rusko, aby přehodnotilo své rozhodnutí a zabránilo dalšímu zhoršování našich vztahů, které jsou již tak napjaté," zveřejnil mluvčí pro zahraniční záležitosti EU Peter Stano s tím, že EU vyjadřuje Česku i USA plnou solidaritu a vyzvala Rusko k respektování Vídeňské úmluvy.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz