víkendová předpověď

Meteorologové zpřísnili výstrahy před vedrem! Varují také před požáry

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 19:56
17.6. 2021 12:01
Téma:

Kvůli velmi teplému vzduchu, který k nám bude proudit od jihu, poletí teploty rychle nahoru. Až do pondělí by se měly držet vysoko nad tropickou třicítkou. Meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) kvůli tomu vyhlásili sérii výstrah, kromě velmi vysokých teplot varují nově také před tím, že by se mohly tvořit požáry.

Výstrahy ČHMÚ

 

Meteorologové kvůli vlně veder, která zasáhne Česko, upravili a zpřísnili výstrahu před vysokými teplotami. Ta je platná od čtvrtečního poledne pro Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Liberecký kraj, Ústecký kraj a části Jihomoravského kraje (Brno, Břeclav, Bučovice, Hodonín, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Kyjov, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Veselí nad Moravou, Znojmo, Židlochovice).

 

V Ústeckém a Plzeňském kraji navíc začne od půlnoci v noci na pátek platit výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Očekává se, že teplota v těchto krajích překročí v pátek odpoledne 34 °C. V ostatních částech republiky bude platit výstraha s nízkým stupněm nebezpečí. Varování před vysokými teplotami bude odvoláno o půlnoci v noci na sobotu.

 

 

Kvůli vysokým teplotám meteorologové vyhlásili také výstrahu před požáry, která začne v celé republice platit od pátečního poledne. Odvolána bude až o půlnoci v noci na středu.

 

Rada hlavního města Prahy přijala "Nařízení stanovující podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů". V souladu s tímto nařízením byl na území Prahy vydán zákaz například rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně, kouření, používání pyrotechniky v místech zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Mezi ta patří například lesy, parky, zahrady a další. Pokud by někdo chtěl například pálit klestí, musí splnit speciální podmínky. Zákaz je vyhlášen od 18. června do 22. června.

 

Předpověď počasí

 

Předpokládá se, že teploty ve čtvrtek vystoupají k 28 až 32 °C, v západní polovině Čech se očekává ojediněle až 34 °C. Na většině území bude převážně jasno, odpoledne místy polojasno.

  

I v pátek by mělo být na většině našeho území jasno až polojasno, večer se při zvětšené oblačnosti mohou objevovat na západě Čech ojediněle bouřky nebo přeháňky. Teploty v noci na pátek mohou klesnout k 11 °C, přes den by pak mělo být 29 až 33 °C, ojediněle až 35 °C.

 

V sobotu se podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) opět dočkáme jasné až polojasné oblohy. Přeháňky a bouřky by se mohly objevovat zejména na západě Čech. Teploty v noci klesnou k 18 až 14 °C, přes den se pak vyšplhají k 31 až 35 °C.

 

V neděli se mohou bouřky a přeháňky objevovat ojediněle na celém našem území, většinou by mělo být stále jasno až polojasno. V noci očekávají meteorologové teploty kolem 19 až 15 °C, přes den pak bude kolem 31 až 35 °C. Místy by podle ČHMÚ mohlo být i 36 °C.

 

 

Ještě v pondělí dopoledne by mělo být jasno až polojasno, od západu se začne obloha zatahovat, postupně se na většině území objeví přeháňky a bouřky. I tak se podle ČHMÚ dočkáme přes den teplot kolem 31 až 35 °C.

 

V dalších dnech už ale meteorologové očekávají ochlazení, teploty se v úterý vyšplhají k 23 až 27 °C, v dalších dnech by pak mělo být kolem 20 až 25 °C. Na většině území se budou objevovat srážky a bouřky.

 

Podívejte se na předpověď počasí:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz