VÝROČÍ OKUPACE

Česko si připomíná 52. výročí okupace, politici posílají vzkazy Bělorusům

Téma:

Česko si připomíná výročí 52 let ode dne, kdy tehdejší Československo přepadla vojska Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem. Tanky tehdy ukončily tzv. pražské jaro a potlačily masové protesty.

Pražské jaro, jak je označováno rozvolňování komunistického režimu v roce 1968, ukončil 21. srpna toho roku příjezd vojsk pěti zemí Varšavské smlouvy. Dnes si připomínáme 52. výročí.

 

Po příjezdu tanků nastala normalizace, mimo jiné propoustění lidí z práce, čistka komunistické strany a cenzura. Lidé na okupaci reagovali protesty v ulicích, které vojska krvavě potlačila. Další období rozvolňování nastalo až po sametové revoluci 1989.

 

 

Výročí si připomínají města po celé republice. Například v Plzni bude 21. srpna slavnostně odhalena pamětní deska. Město si tím bude připomínat odpor Plzeňanů proti vpádu vojsk.

 

K výročí se vyjadřují také politici. Například podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je důležité si připomenout, že jsme ztratili 21 let demokracie. 

 

 

Babiš zmiňuje i současnou situaci v Bělorusku, kde lidé protestují proti výsledku prezidentských voleb. I předseda opoziční ODS Petr Fiala v souvislosti s okupací z roku 1968 vyjadřuje podporu Bělorusku a přeje zemi spravedlivé volby.

 

ts TN.cz