Vzpomínkové akce

Demonstrace na výročí. Prahou prošel průvod Milionu chvilek

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 21.8. 2019 21:03
Téma:

Zhruba tři tisíce lidí se shromáždily v Praze na Václavském náměstí na vzpomínkové akci na srpnové události let 1968 a 1969. Protest organizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. V 19 hodin vyrazili demonstranti z Václavského náměstí na Hradčanské. Pietní akce a pochody se konaly i v dalších městech.

Na největší pietně-protestní akci na pražském Václavském náměstí se sešly přibližně tři tisíce lidí. Akci zahájil projevem předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.

 

Následovala vystoupení historiků Prokopa Tomka a Lukáše Cvrčka, pak vystoupili pamětníci srpna 1968 a 1969, Jana Kulhánková, lékařka z Nemocnice na Františku, kam v roce 1969 byli převáženi postřelení demonstranti, účastník demonstrací Michal Dvořák a televizní hlasatelka Kamila Moučková. Před 19. hodinou se průvod vydal přes Staroměstské náměstí a Karlův most před Pražský hrad. Před sídlem KSČM v ulici Politických vězňů obkreslili na chodník těla pěti lidí.

 

Zatímco vloni si Česko připomínalo půl století od invaze vojsk, letos si připomíná kulaté výročí násilného potlačení protestů v roce 1969. Rok po invazi se v srpnu lidé shromáždili v ulicích československých měst, aby si vpád vojsk připomněli a vyjádřili proti okupaci odpor. Bezpečnost, lidové milice a armáda protesty krvavě potlačily.

 

Při demonstracích zemřelo pět lidí. Zásah bezpečnostních složek ale obratem zlegalizovalo Federální shromáždění tzv. pendrekovým zákonem. Pro občany Československa vyhasly naděje, že se podaří vývoj posledních měsíců zvrátit a obnovit proces, který v roce 1968 zastavily tanky.

 

Už tradičně se v 11. hodin uskutečnil pietní akt před budovou Českého rozhlasu Vinohradské ulici. Na místo, kde před 51 lety umírali lidé bránící vysílání rozhlasu, přišli zavzpomínat třeba zástupci armády, pamětníci či zákonodárci. Ve velký protest se pietní akt zvrhnul vloni, kdy účastníci akce vypískali premiéra Andreje Babiše. Ten letos nedorazil, vzkázal, že na akci byl vloni a letos řeší rozpočet.

 

PŘEHLED VŠECH AKCÍ POŘÁDANÝCH MILIONEM CHVILEK PRO DEMOKRACII NAJDETE V INTERAKTIVNÍ MAPĚ

 

Iniciativa Milion chvilek pro demokracii využila srpnové výročí k pochodům po celé zemi, v nichž nejen připomněla smutnou historii, ale chtěla při nich upozornit i na aktuální politickou situaci.

 

"Vadí nám, že prezident republiky záměrně rozděluje společnost, prosazuje zájmy Ruska a Číny, hrubě porušuje Ústavu České republiky a nemístně zasahuje do složení vlády. Vadí nám, že je vláda držena při životě jen díky hlasům komunistů. Vadí nám, že premiér – trestně stíhaný bývalý agent StB – poškozuje svým obrovským střetem zájmů celou naši zemi. Vadí nám, že tento slabý premiér není schopen prezidentově svévoli čelit," vyjmenovali zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii důvody pro svolání demonstrací.

 

 

Akce k 21. srpnu svolali příznivci spolku v téměř stovce měst. V některých na setkání navazovaly i pochody. Kromě Prahy třeba v Brně vyšel pochod z náměstí Svobody a vedl k pietnímu místu v Orlí ulici. V Českých Budějovicích prošel pochod z Lanovy třídy na náměstí Přemysla Otakara II. Bez pochodu byla plánovaná akce v Ostravě.
 

Pochody nechyběly i v menších městech. Od Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici vyšel průvod v Liberci. Pochodovalo se také v Jeseníku, v Luhačovicích, v Novém městě na Moravě, v Poličce nebo v Třebíči.

 

 

Kromě akcí přímo pořádaných spolkem Milion chvilek probíhaly i další piety. Třeba v Brně proběhlo vystoupení 69!_Přervané životy. Umělci připomínali tři mladé lidi, které v srpnu 1969 zasáhla střelba lidových milic – Danuši Muzikářovou, Stanislava Valehracha a Jiřího Ševčíka. První dva zemřeli, Ševčík ochrnul.

 

"Tři oběti, které nechtěly být hrdiny. Tři mladé životy, které zničil komunistický režim. Ani padesát let poté nesmí být pozdě si jejich bolestný odkaz připomenout," napsali organizátoři akce, která proběhla v 17 a v 19 hodin před Divadlem na Orlí, před lékárnou ve stejné ulici a na Moravském náměstí.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

 

Vloni si Česko připomnělo 50. výročí okupace, více v reportáži:

TN.cz