Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

smutné vzpomínky

Česko si připomíná zrůdnost holocaustu. Tohle vzkázali politici

Kalousek a Babiš
Zdroj: Profimedia

V neděli si celý svět připomíná Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Před čtyřiasedmdesáti lety osvobodili ruští vojáci největší nacistický koncentrační tábor Osvětim. Tento památný den si připomněli i představitelé české politické scény.

27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen největší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim. Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá právě na tento den.

 

Rudá armáda dala svobodu 7 tisícům vězňů, kteří v táboře zůstali i po evakuaci jednotkami SS. V období holocaustu během druhé světové války však zahynulo mnohonásobně více obětí. V rámci genocidy bylo vyvražděno kolem 6 milionů Židů. Památný den byl vyhlášen Valným shromážděním OSN dne 1. listopadu 2005.

 

 

Na Twitteru připomněl významný den také bývalý předseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek. "Dnes je Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Vzpomínáme na nevinné oběti zrůdného, průmyslově organizovaného zločinu, který spáchali lidé na lidech," napsal.

 

 

Nezapomněl připomenout svůj nesouhlas se zdaněním církevních restitucí. "Poslanci ANO, ČSSD, KSČM a SPD vzpomínali již ve středu, když židovským obcím zdanili uzákoněné restituční nároky," dodal sarkasticky.

 


Premiér Andrej Babiš se sice s připomínkou Mezinárodního dne památky obětem holocaustu o den předběhl, v sobotu však příspěvek s fotkou, na které Babiš zapaluje svíčku, krátce po uveřejnění zmizel a objevil se až v neděli, ve správné datum.

 

 

"Dnes je Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Vážím si toho, že mám tu čest už podruhé jako premiér České republiky zapálit svíčku, kterou mi věnovala European Jewish Association," uvedl premiér.


 

mj TN.cz