Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ONLINE druhé kolo

Polovina lidí odvolila hned 1. den! Byly problémy s lístky i alkoholem

První den druhého kola prezidentských voleb skončilo. Lidé měli možnost hlasovat pro svého kandidáta od 14:00 a účast byla opravdu velká. Přetso došlo na problémy. Českobudějovický okrsek několik minut nabízel hned tři lístky s kandidáty a v Brně naopak vykázala předsedkyně člena kvůli alkoholu.

Volební místnosti v Česku se otevřely ve 14:00 a zavřely ve 22:00. Volit ale mohou Češi i v sobotu a to od 8:00 do 14:00 hodin na vybraných volebních místech.

 

Rozhoduje se mezi současnou hlavou státu - prezidentem Milošem Zemanem a profesorem Jiřím Drahošem. Jak ale upozornila předsedkyně 22. okrsku Jana Šejharová, na Českobudějovicku se nabízeli lístky dokonce tři. Kromě Miloše Zemana a Jiřího Drahoše lidé mohli podpořit i Pavla Fischera. Podle Šejharové totiž komise dostaly k dispozici lístky se jmény tří kandidátů, a proto nabízely všechny.

 

Do místnosti s lístky Fischera byla podle magistrátu vyslána kontrola, která věc obratem vyřešila a lístky odstranila. Podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny to neohrozilo průběh voleb. Jednalo se o tři hlasovací lístky, které zůstaly na stole omylem.

 

Video: Miloš Zeman volí ve druhém kole prezidentských voleb

 

 

A problémy byly i v Brně. V okrsku ve čtvrti Stránice se opil člen volební komise, předsedkyně komise proto zavolala městskou policii. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Muž údajně chodil popíjet ven z místnosti, předsedkyně ho vykázala ještě před příjezdem hlídky.

 

Zájem o volby je velký. Souboj finalistů prezidentské volby Zemana a Drahoše zatím přišla rozhodnout zhruba polovina voličů v Česku! Už v pátek přišli odvolit oba prezidentští kandidáti, ale i lídři politických stran a hnutí. Zeman přišel do volební místnosti na pražských Lužinách, Drahoš hodil lístek do urny v Lysolajích.

 

Před volební místností, kam přišel hlasovat Zeman, čekaly desítky novinářů. Muži z prezidentovy ochranky jim kontrolovali press karty i občanky, prohledávali batohy. Do místnosti mohl jen omezený počet redaktorů a kameramanů. Těsně před hlasováním prezidenta dostala většina novinářů úplný zákaz do volební místnosti vstoupit.


První den voleb sledujeme online:

 

Zeman do místnosti dorazil v doprovodu manželky a obklopen ochrankou. K podobnému incidentu jako v prvním kole nedošlo. Při odchodu prezident novinářům sdělil, že současné volby jsou jiné, protože před pěti lety měl soupeře, který byl aktivní politik. "Dnes je to soupeř, který se zatím politikou nezabýval," dodal.

 

Ve volební místnosti, kde svůj hlas odevzdal Jiří Drahoš, byli někteří novináři připraveni přes hodinu. I tady jich vyčkávaly desítky. Na místě byl i Drahošův bodyguard, k žádným kontrolám ale nedocházelo.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o druhém kole:

 

A svého favorita už podpořili i někteří z neúspěšných prezidentských kandidátů. Pavel Fischer hodil svůj hlas Jiřímu Drahošovi, obálku do urny vhodil i Michal Horáček, který dorazil s dcerou Julií. V doprovodu manželky přišel i Marek Hilšer.

 

Bývalý prezident a někdejší předseda ODS Václav Klaus podpořil ve volbách svého nástupce Miloše Zemana. Druhého kandidáta Jiřího Drahoše označil za riskantní volbu.

 

 

Miloše Zemana v prvním kole volilo 38,56 %, Jiřího Drahoše pak 26,6 % voličů. Na třetím místě skončil Pavel Fischer (10,23 %), dále Michal Horáček (9,18 %) a Marek Hilšer (8,83 %). Ostatní kandidáti získali pod 5 %.

 

 

Po prvním kole prezidentští kandidáti měli dva týdny na to zaujmout své voliče. Jiří Drahoš v rámci kampaně cestoval po republice a setkával se s lidmi. Miloš Zeman se více objevoval v televizi.

 

První kolo prezidentských voleb provázela i nečekaná událost, kdy volbu Miloše Zemana přerušila aktivistka hnutí Femen, která svlečená do půlky těla křičela "Zeman Putin's slut". Ženu zneškodnila prezidentova ochranka, následně byla zatčena a vyhoštěna ze země. Psali jsme ZDE. A ani v druhém kole aktivistky nemlčely. Tentokrát se jedna z nich objevila u české ambasády v Kyjevě. Více ZDE.

 

Volební lístky ke druhém kolu dostanete přímo ve volební místnosti. Adresa vaší volební místnosti je každý rok stejná a můžete ji najít i online.

epa tn.cz / ČTK