Vyschlé studny

Česko stále sužuje velké sucho. Některé obce musí vodu dovážet

Téma:

Problémy s extrémním suchem v Česku se dál stupňují. V některých obcích je tak málo podzemní vody, že ji musejí dovážet dokonce v cisternách. Někde už ale studny vyschly úplně a místní tak musí spoléhat jen na balenou vodu.

Kdyby v Benátkách na Pelhřimovsku nedováželi vodu v cisternách do nádrží nad vesnicí, místní by byli úplně na suchu. Podle výzvy musí místní obyvatelé až do odvolání šetřit vodou - třeba umývání aut mají úplně zakázáno.

 

Nic podobného tu nikdy nezažili. Do letošního roku tu problém s vodou neměli. Nepomohlo ani pár podzimních dešťů. Teď v zimě navíc budou muset mnohem častěji kontrolovat jestli jim při větších mrazech voda v podzemních nádrží nad vesnicí nezamrzá. Počítají s tím, že tam v případě nutnosti nechají nainstalovat takzvané odporové kabely s automatickými čidly, které by zamrzání vody v nádržích zamezily.

 

A podobně jsou na tom i třeba ve Sněžném na Žďársku. I tam musí s vodou, které je nedostatek, šetřit. Bez vody jsou i chataři v Rantířově na Jihlavsku. Studny mají úplně vyschlé. Dovážet si na vaření, umývání nebo pití musí balenou vodu.

 

 

 

A nejde jen o podzemní vodu. Se suchem stále bojují i téměř všechny tuzemské řeky. Ty se už od léta pohybují hluboko pod svými dlouhodobými měsíčními průměry. "Situace na velkých vodních tocích je mezi 20 až 50 % normálu," uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

 

Podobný stav je to přitom i na většině našich vodních nádržích. Naplněny vodou jsou zhruba z poloviny. Vodohospodáři se modlí za to, aby letos v zimě napadlo hodně sněhu a na jaře se díky tomu doplnily zásoby podzemních i povrchových vod.
 

Související témata:
David Pik, sei TN.cz