Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

srážkové mapy

Česko trápí extrémní množství srážek, kdy přestane pršet?

Během dvou dnů spadlo v České republice ohromné množství srážek, země nestíhá pojímat vodu a hladiny řek začaly velmi rychle stoupat. Už v pátek déšť poleví, deštníky ale do skříní ještě neodložíme. Letních teplot a sluníčka se nedočkáme zřejmě ani v prvním červnovém týdnu.

Česko má za sebou dva extrémní dny, za posledních 48 hodin ojediněle spadlo i přes 100 milimetrů. Nejvyšší srážkové úhrny byly naměřeny na stanici v Jizerských horách, bylo to až 143 mm. A pršet by mělo i během čtvrtka.

 

I přes déšť se teploty vyšplhají k 15 až 19 °C, na východě a severovýchodě pak bude kolem 14 °C, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Během dne s výjimkou severovýchodu a východu by měly srážky slábnout, ubývat by měla i oblačnost. Aktuální povodňovou situaci sledujeme zde.

 

V noci na pátek by pak na většině území mělo být jasno až polojasno. Na východě a severovýchodě ale bude stále zataženo, místy se může objevovat déšť. Ráno by se mohly objevovat také mlhy.

 

"Pátek se obejde téměř beze srážek, pouze v Beskydech spadne kolem 5 mm," uvedla konzultantka v oblasti počasí Dagmar Honsová. Přes den by se měly teploty pohybovat kolem 18 až 22 °C.

 

GALERIE: Srážkové mapy

1
/
4
Zdroj: Meteopress
Suma srážek - čtvrtel 23.5 2019

 

Už v sobotu se ale začne opět mírně zatahovat. Místy se mohou objevovat přeháňky, ojediněle se můžeme setkat i s bouřkami. Teploty by měly vystoupat i k 19 až 23 °C, uvádí ČHMÚ.

 

 

Podobná situace bude panovat i během neděle, přes den má být polojasno, místy může být i oblačno. Oblačnost by měla přibývat zejména na severu republiky, přeháňky se podle meteorologů objeví jen ojediněle. Přes den by mělo být 19 až 23 °C.

 

"Také v příštím týdnu budeme potřebovat deštníky - přes naše území budou postupovat jednotlivé frontální systémy, nicméně tak extrémní srážky nepřinesou," doplnila Honsová.

 

Předpověď počasí:


 

klma TN.cz