Vleklý spor

Česko uspělo ve sporu s Diag Human, povedlo se uchránit i vzácný obraz!

Soudce
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
14.5. 2020 21:44
Téma:

Česko dosáhlo ve vleklém sporu se společností Diag Human velkého úspěchu. Rakouský soud totiž firmě překazil svým rozhodnutím plán na získání českého majetku v Rakousku a Německu. Včetně vzácného obrazu od věhlasného malíře.

"Rakouský zemský soud ve Vídni, jako soud odvolací, zrušil výkon rozhodnutí, které vydal loni lucemburský soud. Společnost Diag Human se toto lucemburské rozhodnutí snažila použít k exekuci proti majetku ČR v Rakousku a Německu, kde se dokonce pokusila obstavit vzácný Rembrandtův obraz," informovalo ve čtvrtek navečer ministerstvo zdravotnictví.

 

Úřad dodal, že Diag Human neuspěl ani v jedné ze zmíněných zemí. Navíc teď musí uhradit soudní náklady. "Rozhodnutí rakouského soudu potvrzuje, že dosavadní odmítavý postoj České republiky k nárokům společnosti Diag Human vždy byl a je zcela oprávněný,“ těší ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

 

Firma podle vídeňského soudu chybovala, protože rozhodnutí z Lucemburska, kterým se zaštiťovala, zkoušela využít mimo hranice země, kde bylo vydáno. Podle soudu přitom platí pouze v Lucembursku.

 

 

"Společnost Diag Human v minulých měsících opakovaně uváděla, že v podobě lucemburského rozhodnutí má proti České republice nástroj, který může kdykoli a kdekoli v Evropské unii vykonat. Ukazuje se, že to není pravda," uvádí ministerstvo zdravotnictví a připomíná, že ČR vyhrála i u soudů ve Francii, Nizozemsku či USA.

 

Společnost Diag Human se s Českou republikou kvůli zrušené zakázce na dodávky krevní plazmy soudí už od poloviny 90. let, požaduje kompenzaci v řádech miliard korun.

TN.cz