Platí výstraha

Česko zahalila mlha, starosti dělala hlavně řidičům!

Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 19:56
10.11. 2019 6:40
Téma:

Česko se v neděli ráno ponořilo do husté mlhy, která na mnoha místech trápila zejména řidiče. Na zhoršenou viditelnost upozorňovali silničáři téměř na celém území Čech, zpomalit museli řidiči také v Brně a okolí. Pokud už se v mlze někam autem vydáte, zapomínat byste rozhodně neměli na mlhovky.

V neděli brzy ráno pokryla velkou část našeho území hustá mlha. Před tou vydali meteorologové výstrahu už v sobotu. "Očekává se ojediněle tvorba mrznoucích mlh s možností tvorby námrazy," upozorňoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 

Počasí tak komplikovalo hlavně dopravu, řidiči na mnoha místech museli dát nohu z plynu. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) varovalo před zhoršenou viditelností na několika úsecích dálnice D1. Pozorní by měli být zejména mezi 45. a 94. a také mezi 141. a 188. kilometrem. Problémy s mlhou hlásila také Praha a Brno.

 

Mlha se podle silničářů objevovala i na dálnici D3 v jižních Čechách, D8 v Ústeckém kraji a v celém úseku dálnice D10. Pozor museli dávat řidiči také na D5 z Prahy až hraničnímu přechodu s Německem.

Odborníci připomínají, že v takových případech je čas rozsvítit mlhovky. Předními řidiči svítit mohou, zadními musí. Řada z nich na to však zapomíná nebo je vůbec neumí používat. Někteří mají dokonce rozsvícená pouze světla pro denní svícení. Jejich používání je však v mlze velmi nebezpečné.

 

"Takový řidič je velkým rizikem nejen pro sebe ale i pro ostatní účastníky silničního provozu," upozorňuje policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že pokud řidič nebude správně používat světla, dopouští se přestupku, za který mohou policisté dát pokutu až dva tisíce.

Výstraha meteorologů před mrznoucími mlhami a námrazou platila až do nedělní desáté hodiny pro Prahu, Středočeský, Jihočeský Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký kraj a Vysočinu. Varování pak bude znovu v platnosti opět v noci na pondělí a v pondělí ráno.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz