Vydatný déšť

Vytopené sklepy, poničené střechy! Hasiči zasahovali kvůli silnému dešti

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 26. 9. 2020
Téma:

Na Česko se v sobotu přihnal silný déšť, varoval před ním i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hasiči v Moravskoslezském kraji řešili desítky případů, nejčastěji odčerpávali vodu ze zaplavených sklepů.

Pršet začalo už v noci na sobotu. Bez zásahu hasičů se vydatný déšť neobešel v Moravskoslezském kraji. Do dvou hodin odpoledne vyjeli k téměř 60 případům.

 

"Ve většině případů se jednalo o čerpání vody jak ze sklepů, tak z lagun, jejichž rostoucí hladina ohrožovala obydlí," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

 

Na několika místech museli usměrňovat vodu tekoucí z polí, používali k tomu zejména pytle s pískem. Na 40 pytlů použili třeba v Petříkovicích, do Darkovic jich dovedli zhruba 50.

 

GALERIE: Hasiče zaměstnal silný déšť

1
/
5
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje
Hasiče v Moravskoslezském kraji zaměstnal silný déšť - 7

 

Hasiči rovněž odstraňovali několik popadaných stromů na silnicích. Vítr uvolnil i plechy na střechách některých domů. V Orlové s odstraňováním škod pomáhala i lezecká skupina.

 

 

"Situace se začala uklidňovat po sobotním poledni, kdy ustal déšť. Hasiči poté čistili některé ze silnic od nánosů bahna," uzavřel Kozák s tím, že se nikdo nezranil a škody nejdou do výrazně vysokých částek.

 

Podle předpovědi ČHMÚ bude pršet i v neděli, půjde ale pouze o ojedinělý slabý déšť nebo přeháňky zejména v horských oblastech.

TN.cz