Vysvětlení odborníků

České lípy obsadil ohavný hmyz! Lidé se bojí o budoucnost stromů

Blánatka lipová
Zdroj: facebook, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Téma:

Obrovské množství podivných "brouků" se objevilo téměř po celém Česku na kmenech národního stromu - lípy. Jde o ploštice, konkrétněji blánatku lipovou. Ty vyděsily mnoho lidí, kteří se začali obávat o zdraví a budoucnost samotných lip.

Další hmyz se ve velkém začal objevovat v okolí domů a na zahradách obyvatel Česka. Lidé se proto hned začali zajímat, o jakého "brouka" se jedná a obrací se na odborníky.

 

Jedná se o ploštice, které doslova obsypaly kmeny stromů. Nejraději mají kůru lípy, zejména lípy malolisté. Blánatka lipová na nich pak vytváří rozsáhlé kolonie.

 

"Díky tomu, že tyto stromy často rostou v blízkosti lidských obydlí, může se tato ploštice objevit ve větším množství i na fasádách budov, okolo oken, balkónů a na lavičkách v parcích," popsala Jana Patočková z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

 

GALERIE: Blánatka lipová

1
/
3
Zdroj: facebook, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Blánatka lipová - 1

 

Svým obraným zápachem pak může znepříjemňovat život majitelům bytů. Ti se však nemusí ničeho obávat. "Co se týče škodlivosti blánatek, prozatím nebylo na území střední Evropy hlášeno žádné škodlivé působení této ploštice. Současné zavadání listů a prosychání lip souvisí pravděpodobně spíše s dlouhotrvajícími obdobími sucha," dodala Patočková.

 

Kolonie blánatek jsou často vidět už z dálky. Že by však zaútočily na člověka nebo zvíře, zatím známo není. "Bodnutí člověka nebo alergická reakce na sekret zápašných žláz zaznamenány nebyly," uklidňuje své čtenáře také odborný časopis Akademie věd ČR Živa.

 

 

Blánatka lipová pochází z oblasti západního Středomoří, odkud se postupně rozšířila až na naše území. Poprvé byla objevena v roce 2004 v Brně.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
pan TN.cz