Žebříček měst

Nelichotivé první místo! Češi vydělávají na byt nejdéle z EU

Zdražení
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto
Téma:

Pokud si chtějí Češi pořídit nový byt, bude je stát více než 11 ročních platů. Vyplývá to ze studie Property Index poradenské firmy Deloitte, která se dlouhodobě zabývá cenami nemovitostí. Nejlépe se podle výsledků žije ve středočeských Říčanech, nejhůře v Orlové

Češi si na nový byt o rozměrech 70 metrů čtverečních vydělávají nejdéle z celé Evropské unie. První místo v nelichotivém žebříčku obsadili už potřetí za sebou. Naopak na jeho konci se umístilo Portugalsko, kde jsou ke koupi vlastního bytu zapotřebí necelé čtyři roční platy.

 

To ale neznamená, že by v Česku bylo nejdražší a v Portugalsku nejlevnější bydlení. Třeba Paříž nebo Londýn jsou čtyřikrát dražší než Praha, vyšší ceny jsou i v Norsku, Německu nebo Belgii.

 

V Česku ale podle analytiků rostou i samotné ceny. "V transakčních cenách dohání Česko západní země. Průměrná cena se v Česku oproti předchozímu období zvýšila o 16,8 procent. Ceny v Praze dokonce rostly ze všech sledovaných hlavních měst nejvíce," uvedl senior manažer oddělení nemovitostí Petr Hána.

 

 

V Evropě se značně liší také ceny nájmů. Nejdražší jsou v centru Paříže (715 korun na metr čtvereční) a v norských městech Oslo (asi 650 korun) a Trondheim (asi 550 korun). Naopak nejlevněji vás pronajatý byt vyjde v maďarském Debrecínu (165 korun). V Praze stojí pronájem metru čtverečního na 350 korun a třeba v Ostravě na 170 korun.

 

Firma Deloitte posuzuje také kvalitu života v jednotlivých městech Česka. Nejlépe se žije ve středočeských Říčanech, nejhůře v moravskoslezské Orlové. Více čtěte zde.

TN.cz