Jak to bude vypadat?

Česko za 50 let: Přijdou i 40° vedra, objeví se tropické nemoci

Podle odborníků můžou teploty v příštích 50 letech stoupnout až o 2 a půl stupně Celsia. I Českou republiku pak čeká vlna až 40stupňových veder. V praxi by to znamenalo, že by nás mohly ohrožovat sucha, ale zároveň by se mohly častěji objevovat přívalové srážky a následné záplavy.

Meteostanice v Doksanech na severu Čech připravila pro odborníky nečekané překvapení. Od začátku dubna registrovala už 27 letních dnů.

 

Nad zprávou o první tropické noci z 29. na 30. dubna meteorologové žasli snad ještě víc. Nikoho asi nepřekvapí, že letošní jaro bylo nejteplejší za posledních více než 200 let. Na zahrádkách schnou brambory, rajčata i kaktusy.

 

V období do roku 2039 má podle klimatologů stoupnout počet tropických dnů s teplotami nad 25 stupňů Celsia o 2 až 6 ročně. Do roku 2060 dokonce až o 12 dnů ročně. Na Moravě jednou možná vyrostou aleje palem. Pěstitelé jablek se přeorientují na fíky.

 

Fíky nám ale mohou zhořknout v ústech. Už teď nás ohrožují komáři, přenášející tropické nemoci, třeba Západonilskou horečku. A poletovat jich tu může podle odborníků v budoucnu mnohem víc.

 

 

Oteplování má podle některých odborníků zkrátit zimy. Možná až o třetinu. Ušetříme sice na údržbě silnic, ale o to víc se bude dařit na polích s plodinami škůdcům a chorobám. Ty mírnou zimu hravě přečkají.

 

Mírnější zimy povedou k dřívějšímu dozrávání. Nikdo tak teď nemůže vyloučit možnost, že naši pravnuci budou obilí sklízet i dvakrát do roka.
 

vbo, František Nyklas TN.cz