Hromady odpadu

Česko zamořují černé skládky, nepomáhají ani tučné pokuty

Téma:

Černé skládky v Česku? To opět začíná být problém! Jejich počet roste, i přesto, že za ně hrozí vysoká pokuta. Aktuálně se s nelegálně uloženým odpadem nejvíce potýkají severní Čechy a také severní Morava.

V letních měsících se lidé častěji zbavují odpadu. Ten ale nekončí ve sběrných dvorech nebo v kontejnerech, ale v příkopech, na polích a na krajích silnic.


Ekologové napočítali 4922 černých skládek. Nejvíce na severu Čech a Moravy a ve velkých městech jako například v Ostravě. Té se říká černá a to podtrhují i desítky černých skládek. Na první narážíme jen tři minuty jízdy od centra města.


Strážníci se této problematice věnují denně v rámci výkonu služby. Skládek ale přibývá každým dnem. Strážníci proto instalují fotopasti.


Pro města je to levnější než platit statisíce za likvidaci černých skládek. Tu přitom vytvoříte i tím, že starý nábytek odložíte vedle kontejneru. Pachateli přitom hrozí až padesátitisícová pokuta.


A odhozený elektroodpad jako jsou staré lednice nebo vysavače představuje velké riziko kontaminace půdy, znečištění podzemních vod a ohrožení zdraví lidí i zvířat.

Související témata:
pez, Lucie Cochlarová TN.cz