výkyvy počasí

Česko zasáhla tlaková níže. Pozor si musí dát zejména kardiaci

Nízký tlak
Zdroj: Getty Images
Téma:

Česká republika se potýká s poklesem tlaku vzduchu. Tlaková níže bude ovlivňovat pozornost a soustředění. Citlivější jedince varují meteorologové i záchranáři.

Meteoroložka Dagmar Honsová varuje zejména ty jedince, kteří jsou oslabeni nemocemi dýchacího ústrojí, případně trpí nízkým krevním tlakem. Ty v nejbližších dnech může trápit únava, malátnost a zhoršená schopnost koncentrace. Proti tomu doporučuje bojovat umělým zvyšováním tlaku, například kávou s kofeinem.

 

"Nad Českem se momentálně nachází tlaková níže, která bude kulminovat zítra. Tento problém se týká většiny evropského kontinentu. Je doménou letošního listopadu, 1. listopadu jsme zaznamenali obrovské poklesy. Do budoucna další velké poklesy tlaku ale neočekáváme," informuje Honsová.

 

Její slova potvrzuje i Jan Doležal z Českého hydrometeorologického ústavu: "Během pondělního dne tlak vzduchu klesl na 990 hPa, což je v porovnání s průměrným tlakem 1000 hPa relativně nízký. Dosavadní rekord z roku 1989, kdy bylo v Čáslavi naměřeno 967 hPa, překonán ale nebyl." Zároveň dodává, že s tlakovými nížemi často souvisí zesílení proudění vzduchu.

 

Pražští záchranáři v souvislosti s tlakovou níží zatím žádný nárůst výjezdů nezaznamenávají. Tisková mluvčí Jana Poštová přirovnává pokles tlaku k běžným výkyvům spojeným s počasím, jako jsou extrémní letní horka. Dle jejích slov změnu tlaku zaznamenají především osoby s kardiovaskulárním onemocněním, případně lidé se sníženou imunitou a dýchacími obtížemi. Ti by měli pamatovat na své zdraví, více se šetřit a minimalizovat zátěž, které se vystavují.

 

Nárůst výjezdů v tuto chvíli nezaznamenali ani v ústeckém či moravskoslezském kraji. Mluvčí záchranné služby moravskoslezského kraje Lukáš Humpl dodává, že počet výjezdů je kolísavý a závisí na mnoha faktorech, včetně počasí. Lidem doporučuje dbát na jejich zdravotní stav a opatrnost.

kvo TN.cz